GMP – po co w kosmetykach dobra praktyka produkcji?
źródło zdjęcia link O dobrej praktyce produkcji (czasem używa się też słowa „wytwarzania”) być może część z Was słyszała. GMP, od angielskiego Good Manufacturing Practice, to zestaw standardów odnoszący się do…
ECOLABEL – ROZSZERZENIE OZNAKOWANIA NA PRODUKTY SPŁUKIWANE
źródło zdjęcia link Pod koniec października tego roku ukazała się Decyzja Komisji Europejskiej, która rozszerza zakres możliwości przyznawania znaku Ecolabel (oznakowania ekologicznego UE) na wszystkie produkty kosmetyczne (z wyjątkiem nawilżanych chusteczek,…
FTALANY W KOSMETYKACH
źródło zdjęcia link Ftalany to temat, nad którym szerokie dyskusje toczą się zazwyczaj w kontekście produktów spożywczych (i ich opakowań) czy tworzyw sztucznych, w tym zabawek. Czasem jednak uwagę zwraca się…
GLIKACJA – GORZKI EFEKT CUKRU W SKÓRZE
Koncept działania przeciwstarzeniowego kosmetyków od dawna jest w czołówce światowych trendów. Ponieważ jest to proces złożony, można na niego wpływać w wielu miejscach. Jednym z procesów oddziałujących na starzenie się…
SUROWCE W CERTYFIKOWANYCH KOSMETYKACH NATURALNYCH
Organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne określają reguły nie tylko dla końcowych produktów gotowych, ale także wytyczne dla składników i surowców. Podstawowe reguły są raczej wspólne dla obu standardów COSMOS i NATRUE….
TO KOSMETYK? CZY PRODUKT SPOŻYWCZY?
Czy zdarzyło się Wam spojrzeć na półkę w drogerii i przez chwilę zwątpić, czy to kosmetyk, a może jednak jogurt? Wiele kosmetyków sprzedawanych jest w opakowaniach, które przypominają opakowania…
SAVE CRUELTY-FREE COSMETICS – INICJATYWA OBYWATELSKA
Źródło zdjęcia: link Coraz więcej mówi się o konflikcie pomiędzy regulacją kosmetyczną a REACH w kontekście zakazu testów na zwierzętach. Ale nie tylko – od końca sierpnia uruchomione zostało…
ILE TESTÓW NA ZWIERZĘTACH WYKONANO PO WPROWADZENIU ZAKAZU TAKICH BADAŃ?
Źródło zdjęcia: link W Unii Europejskiej obowiązuje zakaz testowania składników kosmetycznych oraz gotowych produktów końcowych na zwierzętach. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków, a więc i substancji wchodzących w ich skład, dopuszcza…
BADANIA NA ZWIERZĘTACH A PROPONOWANE ZMIANY W REACH
Źródło zdjęcia: link W lipcu tego roku zamknięto etap nadsyłania opinii do proponowanych zmian załączników VI–X do rozporządzenia REACH. Teoretycznie ma ono na celu doprecyzowanie niejasnych lub niespójnych sformułowań…
BIODEGRADOWALNA FORMUŁA – CZYLI JAKA?
Źródło zdjęcia: link „Biodegradowalna formuła” – taka deklaracja coraz częściej pojawia się na kosmetykach. Wielu osobom biodegradowalność w przemyśle kosmetycznym kojarzy się raczej z opakowaniami, ale cecha ta może…
KONSERWANTY W KOSMETYKACH A MIKROFLORA SKÓRY
Źródło zdjęcia: link W kwietniu tego roku (2021) w Nature Scientific Reports ukazała się ciekawa publikacja na temat wpływu najczęściej używanych w kosmetykach konserwantów na mikroflorę skóry. Temat zachowania…
OZNAKOWANIA NOWYCH ALERGENÓW ZAPACHOWYCH – JAKIE SĄ PROPOZYCJE?
Źródło zdjęcia: link Generalnie nie ma obowiązku wyszczególniania wszystkich substancji zapachowych obecnych w kosmetyku, z wyjątkiem tzw. 26 alergenów zapachowych, które muszą pojawić się na liście składników wg INCI,…
PRZYJAZNY DLA MIKROBIOMU – NOWY CERTYFIKAT
Źródło zdjęcia: link „Produkt przyjazny dla mikrobiomu skóry” – to obecnie jedna z najczęściej spotykanych, ale i pożądanych przez konsumentów deklaracji na kosmetykach. Czy takie stwierdzenie jest jedynie hasłem…
BENZEN W FILTRACH – O CO TU CHODZI?
Źródło zdjęcia: link Miałam nie pisać na ten temat, bo szczególnie w anglojęzycznych mediach wiele się o tym mówiło i myślałam, że wszystko już zostało wytłumaczone. Ale ostatnio pojawiła…
PIERWSZY NA ŚWIECIE ZATWIERDZONY TEST TOKSYKOLOGICZNY BEZ ZWIERZĄT
Źródło zdjęcia: link Często można spotkać się z twierdzeniem, że międzynarodowe koncerny nie dbają o dobrostan zwierząt i nie liczą się z ruchem cruelty-free. Tymczasem dzięki tym ogromnym przedsiębiorstwom…
OLEJE RAFINOWANE – CZY NAPRAWDĘ SĄ TAKIE „ZŁE”?
Źródło zdjęcia: link Oleje roślinne to cenne surowce kosmetyczne, stosowane zarówno w kosmetykach do pielęgnacji ciała, jak i włosów; używane jako samodzielne produkty, jak i składniki w formulacjach. Istnieje…
CHUSTECZKI NAWILŻANE – NOWE OZNACZENIA
Źródło zdjęcia: link Na koniec maja w końcu ukazały się wytyczne Komisji Europejskiej odnośnie tzw. Dyrektywy Plastikowej (904/2019), która wprowadza ograniczenia odnośnie stosowania plastików jednorazowego użytku. Od 3 lipca…
REGUŁA 500 Da, CZYLI JAK DUŻA CZĄSTECZKA MOŻE PRZENIKAĆ PRZEZ SKÓRĘ
Źródło zdjęcia: link Skóra jest organem, którego jednym z głównych zadań jest ochrona – co do zasady ma nie pozwalać „obcym” substancjom na wnikanie do organizmu. Oczywiście jednak istnieje wiele…
ŚWIATŁO NIEBIESKIE – CO JEST GROŹNIEJSZE – SMARTFON CZY SPACER?
Źródło zdjęcia: link Najbardziej znanym „świetlnym” zagrożeniem dla skóry jest promieniowanie UV. Jednak wraz z coraz większą dostępnością sprzętu elektronicznego i wydłużeniem czasu ekspozycji na kontakt z ekranami smartfonów, tabletów…
NANOCZĄSTKI – MAŁE JEST ZŁOŻONE
Źródło zdjęcia: link Nanocząstki w kosmetykach to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów. Odkąd nanomateriały znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach technologii czy medycyny, zwrócił się ku nim również przemysł kosmetyczny. Z…
KOSMETYKI PROBIOTYCZNE – TO SKOMPLIKOWANE
Źródło zdjęcia: link Prebiotyki, probiotyki, postbiotyki – to obecnie jeden z najchętniej używanych elementów w deklaracjach kosmetyków. I podobnie jak wiele innych trendów bierze swój początek w przemyśle spożywczym…
CZY W KOSMETYKACH Z CERTYFIKATEM MOGĄ BYĆ NANOCZĄSTKI?
Źródło zdjęcia: link W dobie zalania rynku kosmetykami naturalnymi i niestety obecnego również greenwashingu, wszyscy szukamy informacji i oznaczeń, którym można ufać. Takim najpewniejszym znakiem naturalności dla kosmetyku jest logo…
SZMINKA NIE POZOSTAWIAJĄCA ŚLADÓW NA POWIERZCHNIACH
Źródło zdjęcia: link Przez długi czas jedną z największych wad kolorowych szminek było to, że pozostawiały ślady na powierzchniach, z którymi miały styczność, przede wszystkim naczyniach. Taki transfer kosmetyku to…
RAPORT GREENPEACE O MIKROPLASTIKU
Źródło zdjęcia: link W marcu 2021 niemiecki Greenpeace opublikował raport „Plastik in Kosmetik”, w którym odniósł się do obecności mikroplastiku w produktach kosmetycznych. Zapoznałam się z tym raportem i chciałabym…
GLUKOZYDY JAKO ALERGENY
Źródło zdjęcia: link Odkąd powszechne stało się unikanie SLS w kosmetykach myjących, zaczęto szukać alternatyw – łagodniejszych, bardziej naturalnych substancji myjących. Wygranymi zostały glukozydy, będące połączeniem glukozy i alkoholu tłuszczowego….
OLEJE SCHNĄCE I NIESCHNĄCE
Źródło zdjęcia: link Oleje to jedne z cenniejszych surowców kosmetycznych. Jednocześnie jest to bardzo szeroka i różnorodna grupa substancji, a jak wiadomo – z właściwościami chemicznymi łączy się działanie…
TESTY PŁATKOWE I ALERGENY Z KOSMETYKÓW
Źródło zdjęcia: link Testy płatkowe to standard badań dermatologicznych. Wykonuje się je przy poszukiwaniu źródła alergii kontaktowych, w badaniach naukowych czy jako jedno z podstawowych badań koniecznych do zarejestrowania kosmetyku….
ALUMINIUM, CZYLI KOLEJNY MIT O SZKODLIWOŚCI
Źródło zdjęcia: link Temat szkodliwości aluminium (glinu) w dezodorantach i antyperspirantach ciągle gdzieś się przewija. Warto jednak spojrzeć na sprawę zgodnie z obecnym stanem wiedzy, a nie sugerować się tylko…
CZY KAŻDY BIOPLASTIK JEST EKO?
Źródło zdjęcia: link Obecnie producenci kosmetyków coraz większą uwagę przywiązują do opakowań swoich produktów. Konsumenci nie oczekują już tylko ładnego słoiczka czy butelki, ale także deklaracji, że opakowanie jest zdatne…
NOWE OZNACZENIA NA CHUSTECZKACH NAWILŻANYCH
Źródło zdjęcia: link Pod koniec grudnia ubiegłego (2020) roku ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej dotyczące nowych wymagań oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Odnosi się ono do „Dyrektywy…