Źródło zdjęcia: link

Lubię to!

Odkąd powszechne stało się unikanie SLS w kosmetykach myjących, zaczęto szukać alternatyw – łagodniejszych, bardziej naturalnych substancji myjących. Wygranymi zostały glukozydy, będące połączeniem glukozy i alkoholu tłuszczowego. Do najczęściej używanych glukozydów należą: Decy Glucoside, Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside, C12-20 Alkyl Glucoside, Caprylyl/Capryl Glucoside, Caprylyl Glucoside, Cetearyl Glucoside. Zwiększona obecność glukozydów w kosmetykach doprowadziła do wzrostu notowanych alergii kontaktowych na te substancje (i nie jest to pierwszy taki przypadek, podobna sytuacja miała miejsce z konserwantami MIT – Methylisothiazolinone). W 2017 roku American Contact Dermatitis Society ogłosiło glukozydy Alergenem Roku. Wówczas szacowano częstotliwość występowania uczuleń na 1,9%. Decyl Glucoside znajduje się również jako hapten w Europejskiej Wersji Rozszerzonej (zbiorze najczęściej alergizujących substancji na podstawie wykonywania testów płatkowych) – częstość odczynów dodatnich w testach płatkowych wynosi dla niego ok. 1,7-2,2%.

Glukozydy pozycjonowane są jako łagodne detergenty, o niskim potencjale drażniącym, czasem zdarzają się nawet deklaracje hipoalergiczności czy bezpieczeństwa dla skóry wrażliwej. Są one nie tylko pozyskiwane z naturalnych i odnawialnych źródeł, ale także biodegradowalne. Glukozydy stosuje się zarówno w kosmetykach do mycia (żelach pod prysznic, szamponach, płynach micelarnych), ale także w produktach niespłukiwanych (balsamach, kremach, produktach ochrony przeciwsłonecznej) i nasączanych chusteczkach.

Pierwszy przypadek alergii kontaktowej opisano w 2003 roku i dotyczył Decyl Glucoside (który był składnikiem żelu do dezynfekcji). Kolejne przypadki dotyczyły Coco-Glucoside i Lauryl Glucoside. Częste zgłoszenia alergii pojawiały się także dla filtru UV o komercyjnej nazwie Tinosorb M. W skład tego surowca wchodzą: Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, Aqua, Decyl Glucoside, Propylene Glycol, Xanthan Gum. Do 2014 roku uważano, że winowajcą pozytywnych wyników testów płatkowych dla Tinosorbu M jest substancja promiennochłonna, ponieważ do tego momentu nie była dostępna jako czysty składnik do testów. Później okazało się, że reakcje skórne dla Tinosorbu M powoduje Decyl Glucoside.

Źródło zdjęcia: link

Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu testów na zwierzętach dla składników kosmetycznych, przeprowadzono badania działania uczulającego na skórę metodą LLNA (ang. Local Lymph Node Assay – badanie lokalnych węzłów chłonnych). Wykazano wówczas, że 3 na 8 zbadanych glukozydów wykazują potencjał uczulający (C12–C18 glucoside, C14 glucoside, C18 branched glucoside). Jednocześnie w tej samej pracy, powołując się na test HRIPT (ang. Human Repeat Insult Patch Test – powtarzalny test płatkowy na ludziach) wykazano brak potencjału uczulającego dla wszystkich testowanych glukozydów. Nie jest znany mechanizm, na bazie którego glukozydy wywołują alergie kontaktowe, ale nie wydaje się, by był on skorelowany z długością łańcucha alkilowego cząsteczki.

Alergie kontaktową na glukozydy częściej obserwuje się u kobiet, niż u mężczyzn. Tłumaczy się to powszechniejszym używaniem kosmetyków przez kobiety. Średnia wieku to ok. 50 lat. Wszelkie stany skóry, obniżające działanie jej funkcji barierowej (np. AZS), zwiększają ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że osoby ze skórą wrażliwą, sięgają raczej po produkty deklarujące przeznaczenie dla tego typu skóry, a zawierają one często glukozydy, wzrost obserwowanych alergii na glukozydy nie jest już tak dziwny. Rozpowszechnienie występowania alergii kontaktowej na glukozydy może być również niedoszacowane – brak jest dużych, odpowiednio skonstruowanych badań klinicznych na ten temat oraz glukozydy nie są substancjami standardowo stosowanymi w rutynowych testach płatkowych. Kosmetykami, z którymi najczęściej powiązane jest alergia kontaktowa na glukozydy to: produkty ochrony przeciwsłonecznej, szampony, kosmetyki do mycia, kremy i balsamy oraz pianki do włosów. Często zdarza się , że pacjenci wykazują alergię na więcej niż jeden glukozyd, jednak ze względu na niespójność testów, na które powołują się publikacje naukowe, ciężko ocenić, który glukozyd uczula najczęściej. Podobnie z glukozydami wiążą się alergie krzyżowe na inne detergenty.

Bezpieczeństwo stosowania glukozydów w kosmetykach zostało ocenione w 2013 roku przez CIR (europejski SCCS nie wydał do tej pory takiego raportu). W tamtej ocenie pod względem potencjału uczulającego brano pod uwagę wcześniej wspomniane badania na zwierzętach oraz badania kliniczne, w których wykorzystano Decyl, Lauryl i Coco-Glucoside w kilku stężeniach od 0,5% do 5%. Ich wyniki mówiły, że glukozydy są słabo uczulające lub niedrażniące w ogóle. Końcowo uznano, że glukozydy są bezpieczne w stosowanych w produktach stężeniach.

Czy powinniśmy więc bać się wystąpienia alergii kontaktowej na glukozydy? Osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, mogą zwrócić baczniejszą uwagę na to, co dzieje się z ich skórą przy stosowaniu kosmetyków z glukozydami. Nie powinniśmy jednak odrzucać produktów z glukozydami prewencyjnie, ponieważ jeszcze sama ich obecność nie będzie jednoznaczna z wystąpieniem objawów alergii. Glukozydy nadal pozostają jednymi z najłagodniejszych substancji myjących.

 

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (99 votes, average: 9,32 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– GLUKOZYDY – SUBSTANCJE MYJĄCE klik

– DLACZEGO SURFAKTANTY PODRAŻNIAJĄ? klik

– PODRAŻENIENIE A UCZULENIE klik

 

ŹRÓDŁA:

  1. Boyd et al., Update on Alkyl Glucosides, 2017, Dermatologist, 25 klik
  2.  Garcia et al., Comparative testing for the identification of skin-sensitizing potentials of nonionic sugar lipid surfactants, 2010, Regul Toxicol Pharmacol, 58, 301–307 klik
  3.  Alfalah et al., Alkyl Glucosides, 2017, Dermatitis, 28, 3-4 klik
  4.  Loranger et al., Alkyl Glucosides in Contact Dermatitis, 2017, Dermatitis, 28, 5-13 klik
  5. Fiume et al., Safety Assessment of Decyl Glucoside and Other Alkyl Glucosides as Used in Cosmetics, 2013, International Journal of Toxicology, 32 klik