Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Cały przemysł kosmetyczny szuka nowych rozwiązań ekologicznych. Przejawia się to głównie w postaci opakowań, ale również doboru surowców. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, ile wody zużywacie, aby spłukać żel pod prysznic lub szampon?

Niedobór wody może dotyczyć nawet 40% ludzi na świecie (Polska ma mniej zasobów wody niż Egipt). Dostęp do czystej wody pitnej czy właściwa jakość wody to ogromny problem w wielu krajach. Ponad 800 mln ludzi żyje bez dostępu do bezpiecznej wody. Statystyczna osoba spędza pod prysznicem 8 minut, zużywając w tym czasie nawet 70 litrów wody! Stąd zainteresowanie łatwo spłukiwalnymi produktami rośnie. Biodegradowalnymi detergentami, które pozwalają na oszczędzanie wody są glutaminiany (Glutamate) i pochodne alaniny (Alaninate). Oparte są one na aminokwasach – glutaminianie i alaninie, które połączone są z resztą kwasu tłuszczowego (Laurate i Cocoyl), np. Sodium Cocoyl Glutamate.

Rzeczą znaną jest, że anionowe detergenty typu SLS mogą penetrować naskórek i powodować podrażnienia. Wynika to m.in. z ich budowy. Surfaktanty zbudowane są z polarnej „głowy” i niepolarnego „ogona”. Im mniejsza „głowa”, tym łatwiej o penetrację skóry. „Głowa” detergentów glutaminowych i alaninowych jest zawsze większa, niż w przypadku SLS. Jeśli dodamy glutaminiany do SLS, zmieni się geometria ułożenia cząsteczek, a produkt będzie nie tylko mniej podrażniał, ale i łatwiej się spłukiwał.

Źródło zdjęcia: link

W publikacji z lutego 2020 porównano zużycie wody potrzebnej do spłukania różnych detergentów oraz całych formulacji (żelów do mycia i szamponów, bo jak wiadomo, konsumenci od produktu do mycia wymagają nie tylko łatwego spłukiwania, ale i pewnych właściwości funkcjonalnych).

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (81 votes, average: 9,19 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– DLACZEGO SURFAKTANTY PODRAŻNIAJĄ? klik

– JAK SURFAKTANTY ANIONOWE PENETRUJĄ SKÓRĘ klik

– GLUKOZYDY – SUBSTANCJE MYJĄCE klik

 

ŹRÓDŁA:

  1. Su et al., Water-saving grace. Glutamate and Alaninate Surfactants to reduce rinsing, 2020, Cosmetics&Toiletries Science Applied, 135, 59 klik