Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Usta stanowią mały % powierzchni twarzy, ale stanowią element, który chętnie podkreślamy makijażem. Na pierwszy rzut oka, starzejące się usta poznać można po wydłużaniu górnej wargi, przy jednoczesnym zmniejszeniu jej objętości. Wraz z wiekiem zmienia się nie tylko kształt i kolor (stają się mniej czerwone) ust, ale stają się one również coraz suchsze i bardziej spiechrznięte. Na kształt warg wpływa również stan uzębienia oraz spadek gęstości kości.

TEWL (transepidermalna utrata wody) jest 3-krotnie większa w przypadku ust, niż policzków. Usta w znikomy sposób pełnią funkcję barierową, ponieważ mają bardzo cienką warstwę rogową naskórka. Zdolność utrzymywania odpowiedniego nawilżenia ust przekłada się więc bezpośrednio na ich gładkość i miękkość. Skóra ust składa się z ok. 5 warstw komórek, podczas gdy skóra na twarzy to nawet 20 takich warstw, co sprawia, że usta są znacznie bardziej delikatne, niż reszta twarzy. Skóra ust zawiera mniej ceramidów (większa podatność na wysuszenie) i melanocytów (mniej melaniny, która chroni przed promieniowaniem UV, a więc większe narażenie na fotostarzenie), a nie zawiera w ogóle gruczołów potowych czy mieszków włosowych. Z kolei naczynia krwionośne są liczniejsze i znajdują się bliżej powierzchni ust, co również zwiększa wysychanie ust.

Jak więc chronić usta?

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (80 votes, average: 9,18 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– CHEMIA CZERWONEJ SZMINKI klik

– CZY SKÓRA WSZĘDZIE MA TĘ SAMĄ GRUBOŚĆ? klik

– ILE BAKTERII JEST W TWOJEJ SZMINCE? klik

 

ŹRÓDŁA:

  1. DeHaven, Getting Lippy, Lip aging and Topical treatments: a review, 2020, Cosmetics&Toiletries Science Applied, 135, 18-23 klik
  2. Cosmetic Formulation Basics: What’s in a lip balm, and why?, dostęp [08.01.2020] klik