Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

 

Ciągle nie ma prawnej, obligatoryjnej definicji kosmetyku naturalnego. A deklaracji na temat udziału składników pochodzenia naturalnego na produktach jest coraz więcej. Od lipca 2019 roku takie deklaracje muszą mieć uzasadnienie, a więc być wyliczone na podstawie jakichś kryteriów. I o ile prawo UE wciąż takich wytycznych nie ma, istnieje norma ISO 16128, która podaje, jak obliczać udział składników naturalnych oraz certyfikowane kosmetyki naturalne. Kosmetyki z certyfikatem są odpowiednio oznakowane, a obecność logo daje nam gwarancję, że produkt spełnia określone (często dość restrykcyjne) wymogi odnośnie pochodzenia i przetwarzania surowców. Organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne początkowo współpracowały przy tworzeniu standardu ISO, jednak końcowo wizja, jak norma ma wyglądać, stała się różna i odcinają się one od ISO. Zarzucają jej nieprecyzyjność (m.in. dopuszczanie GMO) oraz brak definicji dla produktów gotowych. Z drugiej strony proces certyfikacji przez COSMOS czy NaTrue jest drogi i czasochłonny (opisy definicji oraz kryteriów przyznawania certyfikatów naturalnych są dostępne online dla każdego bez opłat), a prawo używania logo przyznawane jest na określony czas (licencja). Podawanie udziału składników naturalnych w produkcie na podstawie normy ISO wymaga jednorazowego zakupu normy i wykonanie odpowiednich obliczeń – w całości jest tańsze niż certyfikacja. Nie trzeba również spełniać rygorystycznych warunków co do nazwania produktu „kosmetykiem naturalnym”. Czym różnią się od siebie certyfikaty COSMOS i NaTrue oraz norma ISO 16128?

Certyfikaty przyznawane są przez organizacje pozarządowe, na podstawie złożonej dokumentacji oraz audytów. Certyfikowane mogą być gotowe produkty, ale również surowce kosmetyczne. Warto tu również przypomnieć, że certyfikowane kosmetyki naturalne, podobnie jak wszystkie inne kosmetyki na rynku UE, muszą być zgodne z rozporządzeniem 1223/2009 oraz innymi dokumentami obligatoryjnymi. Wizualnie kosmetyki certyfikowane wyróżniają loga. W przypadku NaTrue możliwe są 3 oznaczenia, w zależności od poziomu certyfikacji.


Źródło zdjęcia: link

W przypadku certyfikatu COSMOS sprawa jest już bardziej skomplikowana. Logo COSMOS może być przyznawane przez różne jednostki certyfikujące, m.in. EcoCert, Soil Association, BDIH. W logo widoczne jest zawsze sformułowanie „COSMOS NATURAL” lub „COSMOS ORGANIC”, informujące o tym, czy kosmetyk jest naturalny czy organiczny oraz znak informujący o tym, kto wydał certyfikat, czyli logo danej organizacji. Bardzo często mylnie używa się określeń, że kosmetyk posiada certyfikat EcoCert. Nieprawda – kosmetyk posiada certyfikat COSMOS, który wydał EcoCert. Całe to zamieszanie wynika z faktu, że doszło do połączenia standardów kilku organizacji – uznają one jeden dokument, ale nadal chcą być rozpoznawalne.


Źródło zdjęcia: link

Kosmetyki, które podają udział składników naturalnych czy pochodzenia naturalnego wg normy ISO 16128, nie są oznakowane żadnym specjalnym logo. Konsument nie wie nawet, że deklaracja ta oparta jest na tej normie, ponieważ nie ma obowiązku podawania takich informacji. Oparcie się o normę to podstawa prawna w przypadku kontroli u producenta. Nie każda deklaracja o zawartości x% składników pochodzenia naturalnego jest jednak oparta na normie ISO. Jest to jedna rekomendowanych możliwości (w Polsce przez GIS, ale zgodnie z rozporządzeniem UE, każde państwo samo wyznacza organy kontroli kosmetyków i ich producentów).

Opis kryteriów dla standardu COSMOS jest dużo bardziej szczegółowy, niż dla NaTrue. Choć w ogólnym poglądzie oba certyfikaty mogą wydawać się podobne, to oczywiście się między sobą różnią. W poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze informacje o certyfikatach i zestawiliśmy je z ISO 16128.

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (81 votes, average: 9,19 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– KONSERWANTY DOPUSZCZONE W KOSMETYKACH NATURALNYCH klik

– CLEAN BEAUTY – CZYM NAPRAWDĘ JEST? klik

– KOSMETYKI EKOLOGICZNE – LOGO ECOLABEL klik

 

ŹRÓDŁA:

  1. Standard COSMOS, wersja 3.0, 01.01.2019 klik
  2. Standard NaTrue, wersja 3.8, 2019 klik
  3. O ISO 16128 klik 
  4. Materiały szkoleniowe ze szkolenia „Kosmetyki naturalne i organiczne”, 2019