Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Szacuje się, że ok. 12% Europejczyków posiada tatuaże, przy czym w grupie wiekowej 18-35 lat, liczba ta może być dwukrotnie większa. Jeśli chodzi o makijaż permanentny brak szczegółowych danych, odsetek osób korzystających z tego typu zabiegu waha się od 3 do 20%. Raport z 2010 roku z krajów niemieckojęzycznych mówił, że nawet 68% osób posiadających tatuaż zgłasza problemy skórne, a 6,6% z nich dotykają reakcje ogólnoustrojowe. Reakcje niepożądane mogą pojawić się po miesiącach, a nawet latach od wykonania tatuażu. Stosowane barwniki pozostają nie tylko w skórze, ale również mogą odkładać się w innych organach (np. wątrobie).

Źródło zdjęcia: link

Większość tuszy do wykonywania tatuaży, dostępnych w Europie, produkowanych jest w USA, natomiast do makijażu permanentnego w Niemczech i Włoszech. Wszystkie barwniki stosowane w tuszach stanowią marginalny udział w światowej produkcji barwników – nie są one produkowane specjalnie w tych celach. Mogą więc na przykład zawierać substancje na poziomie niedopuszczalnym, jeśli produkt ma być wprowadzany do skóry. Brak odpowiednich danych na temat składu tuszu, informacji o ryzyku związanym z poszczególnymi składnikami, zanieczyszczeniach jest dużym wyzwaniem w ocenie ryzyka ich stosowania. Tusze mogą zawierać substancje kancerogenne i uczulające. W 43% próbek tuszy znaleziono policykliczne węglowodory aromatyczne, w 14% I-rzędowe aminy aromatyczne, w 9% metale ciężkie; tusze mogą zawierać również fenole czy formaldehyd. Kolejnym wyzwaniem jest brak odpowiednich metod badań składników tuszy, np. barwników azowych. Nie istnieje obligatoryjne odgórne prawodawstwo UE odnośnie tuszów do tatuaży i makijażu permanentnego. Tusze podlegają jedynie ogólnym zasadom dyrektywy 2001/95/EC, która mówi, że na rynku mogą być obecne tylko produkty bezpieczne. W 2003 roku Rada Europy przyjęła niewiążącą rezolucję na temat bezpieczeństwa tatuaży i makijażu permanentnego, zalecając używanie pewnych substancji, odnośnie znakowania i zasad higieny. I to na jej podstawie kilka państw europejskich stworzyło własne prawo, m.in. Niemcy, Holandia i Belgia. Polski nie ma  w tej grupie.

Źródło zdjęcia: link

Ekspozycja na składniki tuszy do tatuaży i makijażu permanentnego zależą od kilku składowych, m.in. od ilości wprowadzonego tuszu i wielkości tatuażu. Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu, na 1 cm2 skóry przypada ok. 2,5 mg tuszu, co dla tatuażu o wielkości 20×20 cm (400 cm2) daje 1 g tuszu. W Niemczech 60% osób z tatuażami ma je większe niż 300 cm2 (łącznie), ale np. w USA 70% tatuaży jest mniejszych niż 180 cm2. Ponad połowa tatuaży jest czarna, a najpopularniejszymi kolorami są  czerwony, zielony, niebieski, żółty i biały. Obecnie większość tuszy to produkty gotowe do użycia, będące zawiesiną barwników, stabilizowaną odpowiednimi substancjami oraz często z dodatkiem konserwantów.

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (80 votes, average: 9,18 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– NANOMATERIAŁY  W KOSMETYKACH – BEZPIECZNE? klik

– OZNACZENIA NOWYCH ALERGENÓW ZAPACHOWYCH W SKŁADZIE KOSMETYKU klik

– KTO I JAK KONTROLUJE KOSMETYKI? klik

 

ŹRÓDŁA:

  1. PROPOSAL FOR A RESTRICTION, Substances in tattoo inks and permanent make up, ECHA, 2017 klik
  2. Safety of tattoos and permanent make-up Final report, JRC, 2016 klik
  3. Tusze do tatuażu i makijaż permanentny, ECHA, dostęp [31.01.2020] klik 
  4. REACH restrictions to watch: Microplastics, permament make-up and cyclic siloxanes, dostęp  [13.02.2020] klik