Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Pocenie się jest potrzebnym procesem fizjologicznym. Pot to wodny roztwór jonów (sodu, potasu, wapnia, chlorki, mleczany, węglany) oraz substancji organicznych takich jak mocznik, aminokwasy, oligosacharydy i peptydy. Pot wydzielany przez gruczoły potowe jest bezzapachowy – nieprzyjemny zapach jest efektem działania mikroorganizmów. Bakterie metabolizują składniki potu do substancji o charakterystycznym zapachu, m.in. kwasu isowalerianowego. Nadmierna potliwość czy właśnie nieprzyjemny zapach mogą powodować dyskomfort, stąd stosowanie kosmetyków hamujących wydzielanie potu (antyperspiranty) oraz maskujących zapach (dezodoranty). Więcej o tym, czym różnią się te dwa typy produktów, znajdziecie w naszym artykule „Dezodoranty czy antyperspirant”, do którego link znajdziecie na dole strony.

Antyperspiranty opierają się na solach aluminium (Aluminium Chloride, Aluminium Chlorohydrate), glicynie i glikolu propylenowym. Sole aluminium są generalnie uznawane za bezpieczne (choć pojawiają się głosy, że uwalniany z soli kwasu chlorowodorowy może powodować zmiany w mikrobiomie skórnym przy długotrwałym stosowaniu), ale glikol propylenowy jest potwierdzonym alergenem (szczególnie w antyperspirantach). Sole aluminium rozpuszczają się w pocie i przenikają do gruczołów potowych, gdzie reagują z jonami wodorotlenkowymi i białkami, tworząc nierozpuszczalne związki, które fizycznie blokują ujście gruczołów potowych. Produktem ubocznym tych reakcji jest kwas chlorowodorowy, który może powodować podrażnienia skóry.

Zaobserwowano, że skuteczną substancją pochłaniającą pot może być hydroksyapatyt, który nie daje negatywnych efektów – blokowania gruczołów potowych i wydzielania drażniącego kwasu.

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (80 votes, average: 9,18 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– Dezodorant czy antyperspirant? klik

– NOWE TECHNOLOGIE – KOMÓRKI ROŚLINNE W KOSMETYCE klik

– SKWALAN CZY SKWALEN? klik

 

 

ŹRÓDŁA:

  1. Rastrelli et al., Safer Sweat Control. Hydroxyapatite as an alternative AP/Deo „Active”, Cosmetics&Toiletries Science Applied, 2020, 135, 58-60 klik