Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Nanomateriały obecne są już w różnych dziedzinach życia, w tym w przemyśle kosmetycznym. O nanomateriałach mówimy, gdy co najmniej 50% cząstek w materiale ma przynajmniej jeden wymiar w granicach 1 – 100 nm. Definicja ta obejmuje różne materiały niezależnie od pochodzenia (naturalne, syntetyczne) oraz stosuje się ją do cząstek występujących samodzielnie lub połączonych w większe aglomeraty. Nanomateriały (nanocząstki) nie zachowują się jak standardowe substancje, dlatego wymagają dokładnej oceny bezpieczeństwa. Ich właściwości fizykochemiczne, a przez to biokinetyczne i toksykologiczne, zależą od ich wielkości. Ekspozycja na nanomateriały obecne w kosmetykach może wywoływać szkodliwy efekt w połączeniu z substancjami i składnikami biologicznymi na poziomie molekularnym. Jest to nie tylko trudne do przewidzenia, ale równie ciężko jest oszacować zagrożenie dla zdrowia, jakie mogą teoretycznie powodować.

Każdy nanomateriał obecny w produkcie kosmetycznym, na liście składników wg INCI musi być wyraźnie zaznaczony – poprzez słowo „nano” w nawiasie na nazwa składnika, np. Titanium Dioxide (Nano). Aktualna lista obecnie stosowanych w kosmetykach nanomateriałów obejmuje:

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (75 votes, average: 9,12 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– Nanomateriały w kosmetyce klik

– CZY SŁUSZNIE STRASZĄ NAS PARAFINAMI? klik

– RAPORT BEZPIECZEŃSTWA PRODUKTU KOSMETYCZNEGO klik

ŹRÓDŁA:

1. Catalogue of nanomaterials in cosmetic products placed on the market, as notified to the European Commission by Responsible Persons klik

2. Opinie SCCS dostęp [26.11.2019] klik

3. GUIDANCE ON THE SAFETY ASSESSMENT OF NANOMATERIALS IN COSMETICS, 2019 klik

4. EC Updates Guidance on Safety Assessment of Nanomaterials in Cosmetics, dostęp [26.11.2019] klik