Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Ci, którzy podążają trendem zero – waste z pewnością o szamponach w kostce już słyszeli. Ponieważ wyglądają jak kostka mydła, nie potrzebują dodatkowych opakowań (m.in. butelek, jak standardowe szampony), a sprzedający zachwalają ich naturalność i wydajność (niektórzy mówią, że kostka szamponu wystarcza na dwa razy dłuższy czas, niż butelka zwykłego szamponu). Historia tych produktów sięga lat 30. ubiegłego wieku, ale straciły one na popularności wraz z pojawieniem się płynnego oleju kokosowego, który posłużył do produkcji płynnych szamponów. Lepiej się one spłukiwały, niż historyczne szampony w kostce, które składem nie różniły się wiele od zwykłych mydeł w kostce. Powodowało to trudności w ich spłukiwaniu, szczególnie jeśli używano twardej wody. Twarda woda zawiera dużo kationów (m.in. wapnia i magnezu), które w obecności jonów węglanowych, pochodzących z mydeł, tworzą trudnorozpuszczalne osady.  A jak wyglądają współczesne szampony w kostce?

Obecnie prawie we wszystkich szamponach w kostce zrezygnowano z mydeł i podstawą formulacji są detergenty, przede wszystkim anionowe, które mogą stanowić 70-90% składu. Oprócz nich obecne będą oleje roślinne, składniki kondycjonujące, zagęszczacze i ewentualnie barwniki lub substancje zapachowe i konserwujące. Detergenty anionowe dobrze się pienią, skutecznie usuwają brud i odtłuszczają.

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (55 votes, average: 8,96 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– TEN ZŁY SLS klik

– CZYM JEST SZAMPON 2 W 1, CZYLI Z DODATKIEM ODŻYWKI? klik

– CZY pH SZAMPONU MA JAKIEŚ ZNACZENIE? O ŁADUNKACH NA POWIERZCHNI WŁOSA klik

 

ŹRÓDŁA:

1. Draelos, Essentials of Hair Care often Neglected: Hair Cleansing, 2010, Int J Trichology, 2, 24–29 klik  

2. Gubitosa et al., Hair Care Cosmetics: From Traditional Shampoo to Solid Clay and Herbal Shampoo, A Review, 2019, Cosmetics, 6, 13 klik

3. O szamponach w kostce klik