Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Całkiem niedawno ukazała się ciekawa publikacja, której autor chce pokazać, że używanie kosmetyków może wpływać na różnorodność mikrobiomu skóry. Co składa się na florę skóry i jakie ma ona znaczenie dla naszego zdrowia, pisaliśmy już wcześniej (link pod tym artykułem). Przyjrzyjmy się więc bliżej zawartości tej publikacji.

W ostatnich 10 latach obserwuje się wyraźny wzrost występowania alergii skórnych, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podejrzewa się wiele czynników, w tym zwiększoną ekspozycję na składniki kosmetyków. Zachwianie równowagi oraz różnorodności, pomiędzy mikroorganizmami tworzącymi florę skóry, może być jedną z najpoważniejszych przyczyn problemów skórnych. Wiele poprzednich badań wskazuje, że im więcej różnych gatunków bakterii i grzybów występuje na skórze, tym lepiej spełniają one swoje funkcje ochronne i stymulujące nasz układ odpornościowy.

Przy wsparciu Uniwersytetu Medycznego w Gratz w Austrii, przeprowadzono badania wpływu trzech różnych produktów do mycia twarzy – 100% naturalnego (zawierającego tylko ekstrakty roślinne i oleje), naturalnego (gdzie okazuje się, że 70% składników jest syntetycznych) oraz „zwykłego” (który nie deklaruje w żaden sposób naturalności).

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (40 votes, average: 8,68 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– MIKROFLORA SKÓRY klik

– pH SKÓRY klik

– O CZYM MÓWI TEWL? klik

 

ŹRÓDŁA:

1. Wallen-Russell, The Role of Every-Day Cosmetics in Altering the Skin Microbiome: A Study Using Biodiversity, 2019, Cosmetics, 6, 2 klik