Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Jak wygląda u Was codzienna pielęgnacja włosów? Zapewne jest to mycie włosów szamponem, a później nakładanie odżywki. Tylko czy naprawdę konieczne jest używanie dwóch produktów? A może wystarczy jeden, który będzie łączył to co najlepsze w obu kosmetykach?
Strategia marketingowa polegała na przekonaniu konsumentów, że mogą zastąpić dwa etapy pielęgnacji włosów stosowaniem jednego produktu. Jedną z pierwszych udanych technologii 2 w 1 była opatentowana formuła stworzona przez P&G w latach 80. XX wieku, która doprowadziła do sukcesu szamponu Pert Plus. Inne przedsiębiorstwa próbowały to rozwiązanie kopiować, z lepszym lub gorszym efektem. Ciekawostką jest fakt, że szampon Pantene (marka również należy do koncernu P&G), który pojawił się w latach 90., oprócz zapachu i koloru miał prawie identyczny do niego skład. Ale dlaczego stworzenie szamponu 2 w 1 nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać?
Po pierwsze szampon i odżywka mają inne cele – szampon ma oczyszczać, a odżywka dostarczać składników „naprawiających” zniszczone miejsca na włosach. Po drugie formuła szamponu powinna pozwalać na pienienie się, z kolei składniki odżywki gaszą pianę. Tak więc tradycyjnie stosowane składniki nie są efektywne: surfaktanty kationowe (w odżywce) nie są kompatybilne z anionowymi (występującymi w szamponie), składniki będące humektantami są rozpuszczalne w wodzie, a więc łatwo zmywalne, a emolienty (substancje olejowe) będą zmywane, podobnie jak zanieczyszczenia ze skóry głowy, przez szampon. Strzałem w dziesiątkę okazało się połączenie surfaktantu anionowego z polimerem o charakterze kationowym, które zmieszane w odpowiedniej proporcji tworzą stabilną formułę. Podczas użycia, gdy de facto rozcieńczamy produkt, polimer staje się nierozpuszczalny i wytrąca się na włosach. Dziś najczęściej w tym celu jako kationowy polimer stosuje się Polyquaternium 10. Kolejnym przełomem było zastosowanie nielotnych silikonów, które miały zapewnić „kodycjonowanie na sucho”, np. Dimethicone. Wraz z dodatkiem solubilizatora, czyli substancji, która nie pozwala silikonowi na wytrącenie się podczas przechowywania, np. Glycol Distearate, stworzono nową formułę kosmetyku. I tym razem wykorzystująca je technologia została opatentowana przez P&G. I tak dziś większość szamponów 2 w 1 opiera się na zmieszaniu anionowych surfaktantów (SLS, SLES, Sodium Lauroyl Sarcosinate, TEA-Dodecylbenzenesulfonate), kationowego polimeru (Polyquaternium 10 i 15, Guar Hydroxypropyltrimionium Chloride) i silikonu (Dimethicone, Amodimeticone). Również tzw. szampony nawilżające korzystają z technologii 2 w 1, dając w ten sposób poczucie, że włosy po umyciu nie są przesuszone.
Porównajmy składy (kolory odpowiadają rodzajom składników, o których wspominamy w tekście oraz dodatkowo: surfaktant amfoteryczny, niejonowa substancja powierzchniowo – czynna:
Szampon 2 w 1 (Pantene Intensywna Regeneracja):
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Glycol Distearate, Dimethicone, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Citrate, Cocamide MEA, Sodium Xylenesulfonate, Parfum, Citric Acid, Sodium Benzoate, Polyquaternium-76, Sodium Chloride, Glycerin, Tetrasodium EDTA, Linalool, Hexyl Cinnamal, Panthenol, Panthenyl Ethyl Ether, Hydrochloric Acid, Magnesium Nitrate, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Methylisothiazolinone
Szampon (Pantene Pro-V Intensywna Regeneracja)
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Citrate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Xylenesulfonate, Stearyl Alcohol, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Chloride, Cetyl Alcohol, Parfum, Citric Acid, Sodium Benzoate, Polyquaternium-6, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Tetrasodium EDTA, Sodium Hydroxide, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Trihydroxystearin, Panthenol, Panthenyl Ethyl Ether, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Magnesium Nitrate, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Methylisothiazolinone
I jak, widzicie podobieństwo?
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(34 votes, average: 8,53 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– CZY pH SZAMPONU MA JAKIEŚ ZNACZENIE? O ŁADUNKACH NA POWIERZCHNI WŁOSA https://bit.ly/2R29hqR
– CZY MOŻNA ODŻYWIĆ WŁOSY, SKORO SĄ MARTWE? https://bit.ly/2QYW2ad
– Fitokolagen?! https://bit.ly/2E9aIkc
ŹRÓDŁA:
1. Technologia szamponów 2 w 1 klik klik
Dodaj komentarz