TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg INCI
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Wolicie tradycyjne postaci szamponów? A może chętnie spróbowalibyście szamponu w piance? Taką propozycję przedstawia Farmona ze swoim ultradelikatnym szamponem Jantar.
Produkt to 19 składników, z których prawie 2/3 należą do grupy niskiego zagrożenia dla zdrowia, a pozostałe – średniego. Cztery składniki z najwyższą oceną (4/10) to: na pierwszym miejscu w składzie – Cocamidopropyl Betaine (substancja myjąca, mogąca wywoływać podrażnienia i uczulenia skórne), kwas mlekowy (regulator pH i humektant), Parfum (potencjalnie alergenna mieszanina substancji zapachowych) oraz fenoksyetanol (konserwant, alergen, substancja możliwie neurotoksyczna), który wchodzi w skład surowca Collasol.
Udział substancji naturalnie występujących w przyrodzie (%natury) nie przekroczył połowy – 47%. Wydawać by się mogło, że zgodnie z nazwą (jantar to inna nazwa bursztynu), ekstrakt z bursztynu (Amber Extract) będzie dość wysoko na liście wg INCI. Tymczasem jest on na przedostatnim miejscu, również za konserwantami (sorbinianem potasu, którego maksymalne dopuszczalne stężenie wynosi 0,6% w przeliczeniu na kwas sorbowy oraz benzoesanem sodu), więc jego zawartość w tym szamponie jest raczej symboliczna. A szkoda, bo bursztyn może mieć bardzo pozytywne oddziaływanie na włosy – przeciwdziała wypadaniu włosów oraz ich przetłuszczaniu, może pełnić rolę ochrony przeciwko promieniowaniu UV. Nie wiedzieć czemu, woda pojawia się w składzie 3 razy (raz bezpośrednio po Cocamidopropyl Betaine, raz jako składnik Collasol oraz jeszcze raz, w środku listy).
Soluble Collagen (Collasol – pochodzenia morskiego), to niezhydrolizowany, natywny kolagen rozpuszczalny w wodzie, który zachowuje swoją helikalną strukturę. Ma on dobroczynny wpływ przede wszystkim na skórę – nawilża i regeneruje. W przypadku włosów stymuluje ich cebulki. Oprócz wspomnianej pochodnej betainy, drugą substancją myjąca, określaną jako wyjątkowo delikatną, jest Sodium Cocoamphoacetate. Obie są surfaktantami amfoterycznymi, co oznacza, że posiadają grupy kationowe i anionowe, przez co mogą adsorbować na obu rodzajach powierzchni i nie zmieniać znacząco ich ładunku. Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, czyli kationowy polimer, ma za zadanie działać antystatycznie i uławiać rozczesywanie włosów (więcej o wpływie ładunków elektrycznych na szampony oraz włosy znajdziecie w naszej ciekawostce tutaj: https://bit.ly/2R29hqR).
Skład nie jest wyszukany, zastosowano faktycznie dość łagodne substancje myjące, ale czy aż ultradelikatne… Znajdziemy tu również fenoksyetanol i glikol propylenowy. A głównym składnikiem poprawiającym wygląd włosów po umyciu wcale nie będzie bursztyn, ale Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride (substancja pochodzenia roślinnego).
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(12 votes, average: 9,08 out of 10)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg. użytkowników portalu wizaz.pl)
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– Preparat zakwaszający włosy od Purite https://bit.ly/2OGDsqj
– Eukaliptus i Rozmaryn Eliksir do włosów szampon przeciw wypadaniu włosów https://bit.ly/2tCEBCu
– Szampon uzdrowiskowy z biosiarką Dr Duda https://bit.ly/2FMg0Ea
Data analizy: 05.11.2018
Dodaj komentarz