Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Praktycznie wszystkie kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej zawierają w widocznym miejscu informację o SPF, czyli z ang. sun protection factor – wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Definiuje się go jako iloraz dawki promieniowania słonecznego lub czasu przebywania w warunkach nasłoneczenia przy nałożeniu kosmetyku ochronnego, która powoduje oparzenie, do dawki/czasu bez ochrony przeciwsłonecznej, powodującej oparzenie. Jest to informacja o efektywności ochrony przeciwko promieniowaniu UV. I tak przykładowo dzieląc 75 min (do wystąpienia zaczerwienienia z użyciem kosmetyku) przez 5 min (taki efekt bez kosmetyku) otrzymujemy SPF 15. Prościej rzecz ujmując, SPF opisuje ile razy więcej promieniowania UV jest w stanie wytrzymać nasza skóra zanim zostanie poparzona przy zastosowaniu kosmetyku ochronnego w porównaniu do braku takiej ochrony.
Wartość SPF wyznacza się najczęściej w badaniach aplikacyjnych na ochotnikach, przy czym stosuje się 2 mg kosmetyku na cm2 skóry, którą następnie naświetla się lampą UV. W normalnym stosowaniu warunki te jednak nie są spełnione. Po pierwsze ilość promieniowania UV docierającego na ziemię zmienia się wraz z porą dnia (jest największa w południe). Ekspozycja zwiększa się również wraz z wysokością nad poziomem morza, a odbijanie światła przez śnieg lub wodę może zwiększyć ją nawet o 50%. Stosujemy również za małą ilość kosmetyku. Badania pokazują, że ludzie stosują ok. 1/4 do połowy ilości kosmetyku przeciwsłonecznego, którą powinni. Wówczas efekt ochronny kosmetyku praktycznie nie zależy od jego wartości SPF i np. zastosowanie połowy zalecanej ilości kosmetyku powoduje, że otrzymujemy ok. 1/3 ochrony, która wynika z wartości SPF. Rekomendowanymi ilościami są łyżeczki: po 1 na twarz, szyję i każde z ramion, po 2 na tors, plecy i każdą z nóg.
Czy wysoka wartość SPF daje nam lepszą ochronę? SPF 15 blokuje 93% promieniowania UV, a więc przepuszcza 7%, analogicznie SPF 50 – blokuje 98% i przepuszcza 2%, czyli przy SPF 15 prawie 4-krotnie więcej promieniowania jest przepuszczane, niż przy SPF 50 (popatrz na zdjęcie w poście, EIR – ang. Erythema-Inducing Radiation – promieniowanie powodujące zaczerwienienie). Kosmetyk z SPF 30 nie daje 2-krotnie większej ochrony niż z SPF 15. SPF danego produktu nie jest wartością stałą i odnosi się do jego początkowej „mocy”, ponieważ wraz z czasem, który upłynął od jego nałożenia, w wyniku odparowywania lub zmywania składników (pływanie, pocenie) oraz zmian w składzie produktu, zmienia się jego efekt ochronny. Należy więc stosować odpowiednią ilość kosmetyku i regularnie ją uzupełniać.
Zdjęcie obrazuje, ile fotonów (porcji światła) dociera do naszej skóry przy braku ochrony oraz w przypadku stosowania kosmetyków z różnymi wartościami SPF.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(7 votes, average: 8,57 out of 10)
Loading...
ŹRÓDŁA:
1. Binkset al., How the sun protection factor (SPF) of sunscreen films change during solar irradiation, 2017, Journal of Photochemistry and Photobiology A: Chemistry, 333, 186-199 klik
2. Herzog et al., Sun Protection Factor Communication of Sunscreen Effectiveness: A Web-Based Study of Perception of Effectiveness by Dermatologists, 2017, JAMA Dermatology, 153, 348-349 klik
3. Linden et al., Sunscreen sun protection factor (SPF): Is higher better?, 2018, J Am Acad Dermatol, 78, 911-912 klik
Dodaj komentarz