Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Presja otoczenia posiadania białych zębów jest duża, a badania pokazują, że nawet połowa z nas jest niezadowolona ze swojego koloru zębów. Czy taki „reklamowy” uśmiech jest równoznaczny zdrowym zębom? Najsilniejsze zęby wcale nie są białe, ani jak kartka papieru lub klawisze pianina, ale o kilka tonów ciemniejsze. Skąd bierze się kolor naszych zębów?
Po pierwsze zęby nie są jednokolorowe. U większości ludzi kły są ciemniejsze od bocznych siekaczy, a młodsze osoby mają jaśniejsze zęby, szczególnie te mleczne (ponieważ są mniej zmineralizowane, a więc mniej półprzezroczyste, co wynika ze struktury krystalicznej; rozpraszają więcej światła, więc wydają się bielsze). Fizjologiczne ciemnienie zębów związane jest z wiekiem. Korona zęba, czyli ta część, która wystaje ponad dziąsło, składa się (rozpoczynając od warstwy wewnętrznej) z miazgi zębowej, zębiny i szkliwa. Każda zmiana w tych strukturach może powodować zmianę wyglądu zewnętrznego zęba, ze względu na różnice w przepuszczaniu i odbijaniu światła. Naturalny kolor zębów determinowany jest przez niebieskie, różowe i zielone odcienie szkliwa i jest wzmacniany przez żółte i brązowe barwy zębiny, która leży poniżej. Im bardziej transparentne szkliwo, tym więcej światła przez nie przechodzi i bardziej widoczna jest żółtawa zębina. Jeśli szkliwo jest mniej półprzezroczyste, więcej światła rozprasza się, a zęby zdają się bielsze (właściwość tę wykorzystuje się przy zabiegach wybielających).
Określenie koloru zębów jest trudne, ponieważ jest bardzo zależne od warunków obserwacji, takich jak źródła światła, pory dnia, kąta obserwacji, otoczenia w jamie ustnej.
Przebarwienia wewnętrzne występują przy zmianie składu strukturalnego lub grubości twardych tkanek zębowych i mogą być spowodowane chorobami metabolicznymi lub np. ranami i wiekiem. Zewnętrzne przebarwienia bezpośrednie są związane z chromogenami żywieniowymi lub mieszczącymi się w jamie ustnej: paleniem, picie kawy i herbaty. Uważa się, że kolor pochodzi wówczas od polifenoli z pożywienia. Za przebarwienia pośrednie odpowiadają osady na powierzchni zębów, np. płytka nazębna oraz substancje chemiczne takie jak sole metali czy antyseptyki (m.in. chlorheksydyna). Powstają w wyniku reakcji pomiędzy cukrami a aminokwasami.
Głowa do góry – nie musimy mieć zębów w odcieni śnieżnej bieli, ważne, aby dbać o ich zdrowie 🙂
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(3 votes, average: 6,67 out of 10)
Loading...
ŹRÓDŁA:
1. Watts et al., Tooth discolouration and staining: Tooth discolouration and staining: a review of the literature, 2001, British Dental Journal, 190, 309–316 klik
2. Are yellow teeth stronger? klik
Dodaj komentarz