Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Presja otoczenia posiadania białych zębów jest duża, a badania pokazują, że nawet połowa z nas jest niezadowolona ze swojego koloru zębów. Czy taki „reklamowy” uśmiech jest równoznaczny zdrowym zębom? Najsilniejsze zęby wcale nie są białe, ani jak kartka papieru lub klawisze pianina, ale o kilka tonów ciemniejsze. Skąd bierze się kolor naszych zębów?
Po pierwsze zęby nie są jednokolorowe. U większości ludzi kły są ciemniejsze od bocznych siekaczy, a młodsze osoby mają jaśniejsze zęby, szczególnie te mleczne (ponieważ są mniej zmineralizowane, a więc mniej półprzezroczyste, co wynika ze struktury krystalicznej; rozpraszają więcej światła, więc wydają się bielsze). Fizjologiczne ciemnienie zębów związane jest z wiekiem. Korona zęba, czyli ta część, która wystaje ponad dziąsło, składa się (rozpoczynając od warstwy wewnętrznej) z miazgi zębowej, zębiny i szkliwa. Każda zmiana w tych strukturach może powodować zmianę wyglądu zewnętrznego zęba, ze względu na różnice w przepuszczaniu i odbijaniu światła. Naturalny kolor zębów determinowany jest przez niebieskie, różowe i zielone odcienie szkliwa i jest wzmacniany przez żółte i brązowe barwy zębiny, która leży poniżej. Im bardziej transparentne szkliwo, tym więcej światła przez nie przechodzi i bardziej widoczna jest żółtawa zębina. Jeśli szkliwo jest mniej półprzezroczyste, więcej światła rozprasza się, a zęby zdają się bielsze (właściwość tę wykorzystuje się przy zabiegach wybielających).

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (3 votes, average: 6,67 out of 10)

Loading...

ŹRÓDŁA:
1. Watts et al., Tooth discolouration and staining: Tooth discolouration and staining: a review of the literature, 2001, British Dental Journal, 190, 309–316 klik

2. Are yellow teeth stronger? klik