Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Chyba nie ma osób, które kiedyś nie korzystały z nawilżanych chusteczek, czy to kosmetycznych, czy do sprzątania. Ale czy zastanawialiście się, co dzieje się z nimi po wyrzuceniu? Niestety, wbrew temu, co podają producenci, często trafiają one do kanalizacji…

Rząd Wielkiej Brytanii planuje wycofanie ze sprzedaży jednorazowych nawilżanych chusteczek, ponieważ powodują one blokowanie kanalizacji. Chusteczki są produkowane z materiałów nie ulegających biodegradacji i mimo ostrzeżeń na opakowaniu, po użyciu spłukiwane w toalecie. 93% przypadków zatkania sieci kanalizacyjnych na Wyspach jest spowodowane właśnie tymi produktami.  W większości są to chusteczki kosmetyczne (dla dzieci, do demakijażu, do higieny intymnej).

Nawilżane chusteczki niezwykle ułatwiają nam życie. Niestety przeważnie są wytwarzane z polimerów (poliestrów, polietylenu, polipropylenu) – plastików – i innych materiałów nie podlegających biodegradacji. Dodatkowymi składnikami są woda lub inny rozpuszczalnik, substancje myjące i aktywne (np. nawilżające), zapachowe, konserwanty. Oprócz chusteczek kosmetycznych używamy podobnych produktów do czyszczenia (np. łazienki, ścierania kurzu). Specjaliści ostrzegają, że nawet chusteczki oznaczone jako „zdatne do spłukania w toalecie” mogą powodować zablokowanie rur kanalizacyjnych (wyobraźmy sobie, że w jednym bloku codziennie każdy mieszkaniec spłukuje przynajmniej jedną taką chusteczkę… i nagle robi się z tego duża liczba). Jeśli jesteście ciekawi, jak może to wyglądać, wystarczy, że wpiszecie w przeglądarkę internetową „fatberg” (ostrzegamy – obrazki mogą być dość nieprzyjemne w odbiorze).

Coraz większa liczba producentów przestawia się na materiały biodegradowalne, np. bawełnę, włókno bambusa czy polilaktyd. I jest to na pewno przyszłość tej gałęzi przemysłu kosmetycznego oraz branży FMCG (dóbr szybko zbywalnych). Jak mogą wyglądać nawilżane chusteczki przyszłości po użyciu i spłukaniu? Polecam krótki filmik jednego z producentów: klik .

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (4 votes, average: 7,25 out of 10)

Loading...

ŹRÓDŁA:

  1. Mokre chusteczki znikną ze sklepów? Zatruwają środowisko, Wprost klik
  2. Baby wipes  klik
  3. Wipes: What, Where, Why and How? klik
  4. Flushable wipes klik