TESTY PŁATKOWE I ALERGENY Z KOSMETYKÓW
Źródło zdjęcia: link Testy płatkowe to standard badań dermatologicznych. Wykonuje się je przy poszukiwaniu źródła alergii kontaktowych, w badaniach naukowych czy jako jedno z podstawowych badań koniecznych do zarejestrowania kosmetyku….
ALUMINIUM, CZYLI KOLEJNY MIT O SZKODLIWOŚCI
Źródło zdjęcia: link Temat szkodliwości aluminium (glinu) w dezodorantach i antyperspirantach ciągle gdzieś się przewija. Warto jednak spojrzeć na sprawę zgodnie z obecnym stanem wiedzy, a nie sugerować się tylko…
CZY KAŻDY BIOPLASTIK JEST EKO?
Źródło zdjęcia: link Obecnie producenci kosmetyków coraz większą uwagę przywiązują do opakowań swoich produktów. Konsumenci nie oczekują już tylko ładnego słoiczka czy butelki, ale także deklaracji, że opakowanie jest zdatne…
NOWE OZNACZENIA NA CHUSTECZKACH NAWILŻANYCH
Źródło zdjęcia: link Pod koniec grudnia ubiegłego (2020) roku ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej dotyczące nowych wymagań oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Odnosi się ono do „Dyrektywy…
CZY BADANIA WARTOŚCI SPF SĄ WIARYGODNE?
Raz na jakiś czas pojawiają się informacje, że wartość SPF produktu nie jest taka, jak podaje producent. Dlaczego pomiary wartości SPF są takie trudne i skąd wynikają rozbieżności? Obecnie…
DEPILACJA SKÓRY POD PACHAMI
Źródło zdjęcia: link Depilacja skóry przez kobiety jest powszechna. Większość z nas na co dzień usuwa owłosienie z nóg i pod pachami. I pewnie nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że…
MOŻE TO JEJ UROK, MOŻE TO BIMATOPROST
Źródło zdjęcia: link Zapewne każdy, kto szukał skutecznej odżywki do rzęs, zna Bimatoprost. Jest to o tyle ciekawy składnik, że efekt zagęszczania rzęs odkryto jako efekt uboczny leków stosowanych w…
LEPKIE, NIE GĘSTE!
Źródło zdjęcia: link Kosmetyki oceniamy nie tylko przez pryzmat składów czy efektywności, ale również parametrów sensorycznych, w tym np. konsystencję czy rozprowadzenie na skórze. Badanie lepkości produktów jest ważne również…
DMAE – SZYBKI SPOSÓB NA LIFTING?
DMAE, czyli Dimethyloaminoethanol to składnik liftingujący, wokół którego narosło wiele niedomówień. Występuje naturalnie w przyrodzie, w wysokich stężeniach znajduje się np. w łososiu. Jest analogiem choliny i acetylocholiny. Cholina czasem…
KAŻDY Z NAS MA W SOBIE TROCHĘ ZOMBIE – KOMÓRKI SENESCENTNE
Źródło zdjęcia: link Głównym procesem wpływającym na starzenie się w organizmie jest senescencja, czyli starzenie komórkowe. Teoria starzenia komórkowego opiera się na uznaniu tzw. limitu Hayflicka. Już w latach 60….
HYDROKSYKWASY – CZY pKa JEST WAŻNE?
Źródło zdjęcia: link Kiedy w przypadku kosmetyków mówimy o kwasach, najczęściej mamy na myśli hydroksykwasy, czyli o grupie związków o podobnej budowie, zawierające grupę karboksylową oraz hydroksylową. W zależności od…
POSTBIOTYKI – NOWY? TREND KOSMETYCZNY
Źródło zdjęcia: link O prebiotykach i probiotykach słyszał już chyba każdy i nie są one w przemyśle kosmetycznym nowością. Jednym z silniej rozwijających się trendów jest wspieranie dobrego mikrobiomu skóry,…
CZY BAKUCHIOL JEST NOWYM „KOSMETYCZNYM BOHATEREM”?
Źródło zdjęcia: link Tłumaczenie komentarza odnośnie skuteczności działania bakuchiolu, który ukazał się 4 września 2020 w Journal of Cosmetic Dermatology. Czy bakuchiol jest nowym „kosmetycznym bohaterem”? Przemysł kosmetyczny jest…
SZCZĘŚCIE PRZY UŻYWANIU KOSMETYKÓW – CZY DA SIĘ JE ZMIERZYĆ?
Źródło zdjęcia: link Deklaracje producentów kosmetyków coraz częściej nie odnoszą się już tylko do ich działania na skórę, ale również samopoczucia przy ich używaniu. Przyjemność, dobre samopoczucie, szczęście, radość,…
ARBUTYNA – CZY NALEŻY SIĘ JEJ BAĆ?
Źródło zdjęcia: link Arbutyna to składnik kosmetyczny, który znalazł zastosowanie przede wszystkim w kosmetykach rozjaśniających, wyrównujących koloryt i wybielających. Często można spotkać się z informacjami, że jest toksyczna, ze…
MIKROPLASTIK – DRUGA STRONA MEDALU
Źródło zdjęcia: link Mikroplastiki są szkodliwe dla ekosystemów morskich. Z tego względu planowane jest wprowadzenie restrykcji ich używania, również na rynku kosmetycznym. Obecnie jeszcze nie ma takiego zakazu, ale jego…
GREENWASHING – CZY DAJEMY SIĘ NABRAĆ?
Źródło zdjęcia: link Greenwashing to pojęcie, które z pewnością dla wielu z Was nie jest obce. Są to wszelkie zabiegi firmy lub pozycjonowanie produktu, które mają na celu wywarcie wrażenia,…
IFRA – NA STRAŻY ZAPACHU
Źródło zdjęcia: link Substancje zapachowe to grupa składników kosmetycznych, z którą wiąże się wiele zagadnień związanych z bezpieczeństwem, m.in. reakcjami alergicznymi, toksycznością czy działaniem fotouczulającym. Nad oceną bezpieczeństwa substancji kosmetycznych…
EKTOINA – PRZETESTOWANA W EKSTREMALNYCH WARUNKACH
Źródło zdjęcia: link Mikroorganizmy żyjące w ekstremalnych warunkach środowiskowych często pozwalają na odkrycie nowych substancji. Ponieważ muszą się one dopasować do wysokiej temperatury, ciśnienia lub zasolenia, wytwarzają swoiste mechanizmy przystosowawcze….
CZEGO MOŻNA DOWIEDZIEĆ SIĘ O EKSTRAKTACH ROŚLINNYCH ZE SKŁADU WG INCI?
Źródło zdjęcia: link CZEGO MOŻNA DOWIEDZIEĆ SIĘ O EKSTRAKTACH ROŚLINNYCH ZE SKŁADU WG INCI? Ekstrakty roślinne to bardzo pożądane przez konsumentów składniki kosmetyczne. Jest to tak ogromna i zróżnicowana grupa…
ZATRZYMAĆ CZAS – CZYNNIKI WZROSTU W KOSMETYKACH
Źródło zdjęcia: link Walka z oznakami starzenia to obecnie jeden z głównych celów działania kosmetyków. Jedną z możliwości do wykorzystania są czynniki wzrostu (ang. growth factors). Czynniki wzrostu to…
BEZPIECZEŃSTWO DWUTLENKU TYTANU W KOSMETYKACH
Źródło zdjęcia: link Dwutlenek tytanu – Titanium Dioxide (TiO2) w kosmetykach znalazł zastosowanie jako barwnik (wówczas należy używać nazwy wg INCI CI77891) oraz filtr UV (w tej roli występuje…
DLACZEGO ECHA WYMAGA BADAŃ NA ZWIERZĘTACH DLA SUBSTANCJI KOSMETYCZNYCH?
Źródło zdjęcia: link Rada Odwoławcza ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów) kilka dni temu (18.08.2020) ogłosiła swoje dwie decyzje w sprawie rejestracji dwóch substancji kosmetycznych. Jest to o tyle ważne, że…
KONTROWERSJE WOKÓŁ EKSTRAKTU Z PESTEK GREJPFRUTA
Źródło zdjęcia: link Ekstrakt z pestek grejpfruta (wg INCI Citrus Grandis Seed Extract) ma mieć działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające i rozjaśniające. Kontrowersyjne jest właśnie działanie antyseptyczne tego ekstraktu i jego…
TRENDY ŻYWIENIOWE W KOSMETYKACH
Źródło zdjęcia: link Wiele trendów, które panują obecnie w przemyśle kosmetycznym, oryginalnie wywodzi się z przemysłu spożywczego. Wegetarianizm i weganizm O ile wegetarianizm nie pełni i prawdopodobnie nie będzie pełnił…
NIACYNAMID – CUDOWNE ROZWIĄZANIE NA WSZYSTKO?
Źródło zdjęcia: link Niacynamid to jedna z trzech substancji, będących formami witaminy B3 (dwa pozostałe to niacyna i rybozyd nikotynamidowy). Jest częścią koenzymów NADH/NAD+ oraz NADP+, przez co bierze udział…
CZY SPF50 JEST LEPSZY NIŻ SPF30?
Źródło zdjęcia: link To, że powinniśmy używać kosmetyków zapewniających ochronę przed promieniowaniem UV jest jasne dla wszystkich. Problem pojawia się, kiedy musimy wybrać wielkość ochrony – czy SPF30 jest wystraczający?…
DLACZEGO MENTOL CHŁODZI?
Źródło zdjęcia: link Przez skórę jesteśmy w stanie odczuć nawet bardzo małe– o 1 °C ochłodzenie względem fizjologicznej temperatury ciała. Kiedy temperatura zbliża się do 15 °C, możemy zacząć odczuwać…
NAGRODY ZA INNOWACJE
Źródło zdjęcia: link BSB Innovation Award to ceniona w środowisku kosmetycznym nagroda dla surowców i gotowych produktów, przyznawana już od kilkunastu lat. Oceniane są tam surowce (jak bardzo innowacyjne są),…
BUTYLPARABEN NA LIŚCIE SUBSTANCJI STANOWIĄCYCH BARDZO DUŻE ZAGROŻENIE
Źródło zdjęcia: link Butylparaben to konserwant dozwolony do stosowania w kosmetykach pod warunkami: – jego stężenie nie może przekraczać 0,14% (w przeliczeniu na kwas 4-hydroksybenzoesowy), jeśli występuje samodzielnie (bez innych…