Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Alcohol i Alcohol denat. ( alkohol „skażony” poprzez dodanie do niego substancji, która uniemożliwia jego spożycie) pod względem chemicznym to po prostu etanol (lub jak kto woli – alkohol etylowy) – ten sam, który mamy w napojach %%. W kosmetykach stosuje się go jako świetny rozpuszczalnik (także przy produkcji surowców, np. ekstraktów roślinnych), substancję nadającą lekkość formule, składnik ściągający oraz o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Występowanie w przyrodzie: Przede wszystkim jako produkt metabolizmu drożdży.

Wytwarzanie: Może być wytwarzany z surowca roślinnego poprzez fermentację lub syntetyzowany w reakcji hydratacji etylenu. Jednak to pierwsza metoda jest najpowszechniejsza dla etanolu używanego w przemyśle kosmetycznym (cena surowca). W zależności od źródła surowca, Alcohol może być także składnikiem organicznym (wytwarzanym z materiału pochodzącego z rolnictwa ekologicznego)!

Naturalność: Pochodzenie roślinne lub syntetyczne.

Bezpieczeństwo: Generalnie w stężeniach, w których jest stosowany w  kosmetykach, uważany jest za bezpieczny. Może jednak powodować przesuszenie i podrażnienie skóry, szczególnie wrażliwej, jest promotorem przejścia.  Nie powinien być używany w kosmetykach dla niemowląt i dzieci. Jest uznany za kancerogen, ALE w przypadku spożycia, a nie stosowania na skórę.

MIT: Nie jeden raz spotkałam się ze stwierdzeniem, że Alcohol w kosmetykach naturalnych jest OK, a w „zwykłych” – jest szkodliwy. „W kosmetykach z certyfikatem nie boję się alkoholu, ponieważ jest organiczny” – takie rozumowanie jest pozbawione sensu. Alcohol w kosmetykach naturalnych i tych zwykłych MOŻE, ale NIE MUSI różnić się pochodzeniem (praktycznie zawsze jest to pochodzenie roślinne), a pod względem chemicznym TO TA SAMA SUBSTANCJA. A więc działa tak samo!

 

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (92 votes, average: 9,28 out of 10)

Loading...

 

ŹRÓDŁA:

  1. Alcohol, dostęp 11.08.2021 klik