Źródło zdjęcia: link

Lubię to!

 

Na koniec maja w końcu ukazały się wytyczne Komisji Europejskiej odnośnie tzw. Dyrektywy Plastikowej (904/2019), która wprowadza ograniczenia odnośnie stosowania plastików jednorazowego użytku. Od 3 lipca 2021 wchodzi zakaz używania niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku oraz obowiązek specjalnego oznakowania innych produktów. Dla przemysłu kosmetycznego przepisy tej dyrektywy odnoszą się do chusteczek nawilżanych.

Plastiki i polimery naturalne

Czym jest plastik zgodnie z Dyrektywą? Jest to materiał składający się z polimeru oraz dodatków. Polimer to substancja zbudowana z powtarzających się jednostek monomerów. Z takiej definicji plastiku wyłączone są naturalne polimery, które nie były chemicznie modyfikowane. Rozróżniono również polimery naturalne i substancje naturalnie występujące. Polimery naturalne występują naturalnie w przyrodzie i powstają w procesach polimeryzacji, które dzieją się naturalnie w przyrodzie, niezależnie od procesów ekstrakcji, w których zostały pozyskane. Tak więc celuloza i lignina, wyekstrahowane z pulpy drzewnej lub skrobi kukurydzianej metodą mielenia na mokro spełniają definicję polimeru naturalnego. Natomiast polimerami naturalnymi nie będą polimery otrzymywane w wyniku przemysłowej fermentacji i biosyntezy, ponieważ polimeryzacja taka nie zachodzi w naturze, np. PHA (polihydroksyalkaniany). Podobnie tzw. bioplastiki i plastiki biodegradowalne, czyli modyfikowane polimery naturalne lub polimery wytwarzane z odnawialnych eko-surowców, będą podlegały Dyrektywie Plastikowej. Brak modyfikacji chemicznej polimerów naturalnych oznacza, że struktura chemiczna substancji pozostaje niezmieniona, nawet jeśli podlega procesom chemicznym lub fizycznym (np. w celu usunięcia zanieczyszczeń). Tak więc materiały z regenerowanej celulozy, tj. wiskoza i lyocell (Tencel) są traktowane jako niemodyfikowane chemicznie, a octan celulozy – jako chemicznie modyfikowany. Tutaj dla niektórych może pojawić się pewna konsternacja, ponieważ włókna często klasyfikuje się następująco:

– włókna naturalne – bawełna, jedwab, wełna,

– włókna sztuczne – wytwarzane z surowców pochodzenia naturalnego, ale poprzez procesy chemiczne, np. wiskoza, lyocell,

– włókna syntetyczne – wytwarzane z polimerów, które nie występują w przyrodzie.

I wiskozę i lyocell pozyskuje się poddając celulozę drzewną obróbce specjalnymi środkami chemicznymi, a następnie poddaje przędzeniu. Jednak na początku i końcu obróbki takiego materiału, jego struktura jest taka sama (celuloza).

Chusteczki nawilżane zgodnie z Dyrektywą Plastikową

Dyrektywie podlegają chusteczki, które wykonane są z:

– polimerów nienaturalnych (np. poliestrów)

lub

– polimerów naturalnych, które były modyfikowane chemicznie (np. PHA)

oraz spełniające kryteria:

– jednorazowego użycia (w tym dostępne w opakowaniach zbiorczych, czyli zawierających w jednym opakowaniu więcej niż jedną sztukę chusteczki),

– wstępnego zwilżenia,

– użycia kosmetycznego lub domowego (chusteczki czyszczące).

Dyrektywnie nie podlegają chusteczki wytworzone z polimerów naturalnych niemodyfikowanych chemicznie, tj. wiskozy i lyocellu oraz innych materiałów naturalnych (bawełna, włókno bambusowe). Produkty spełniające te kryteria to:

– chusteczki nawilżane dla niemowląt i dzieci,

– chusteczki oczyszczające do skóry (w tym rąk i ciała),

– chusteczki do dezynfekcji rąk, w tym te dostarczane konsumentom na lotniskach, pociągach i innych miejscach,

– chusteczki do oczyszczania twarzy i do demakijażu,

–  maseczki w płachcie,

– chusteczki do higieny intymnej,

– nawilżany papier toaletowy.

Wyłączone są chusteczki do czyszczenia w użyciu przemysłowym oraz do profesjonalnego użycia, tj. chusteczki dezynfekujące i oczyszczające używane przez personel medyczny w szpitalach.

Co się zmieni?

Od 3 lipca 2021 roku chusteczki nawilżane, które spełniają kryteria Dyrektywy Plastikowej, będą musiały posiadać specjalne oznakowanie (widoczne w zdjeciu glównym do tego wpisu), które nie powinno ulec przerwaniu lub stać się nieczytelne, jeśli opakowanie jest otwierane zgodnie z instrukcją użytkowania.

Produktów takich będą również dotyczyły zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta, tj. pokrywali koszty:

– upowszechniania wiedzy,

– sprzątania odpadów z tych produktów, a następnie koszty ich transportu i przetwarzania (tzw. opłaty za korzystanie ze środowiska),

– gromadzenia danych i sprawozdawczości.

Jak ustawodawca rozumie upowszechnianie wiedzy? Są to środki informujące oraz zachęcające konsumentów do odpowiedzialnego zachowania, by zmniejszyć zaśmiecenie pochodzące z plastików jednorazowego użycia. Poruszana powinna być kwestia alternatyw dla produktów plastikowych, ich ponownego użycia i gospodarowania odpadami, wpływu śmieci na środowisko, szczególnie morskie oraz wpływu na sieci kanalizacyjne.

Dlaczego producenci stosują „plastikowe włókniny”?

Najprostszą odpowiedzią jest – dostępność i cena. Najbardziej rozpowszechnione są włókniny spunlance poliestrowe i polipropylenowe, które mają dobrą wytrzymałość mechaniczną, ale i walory estetyczne (grubość) i funkcjonalne (chłonność). Produkcja włóknin z lyocellu czy wiskozy jest z reguły droższa. Producenci chusteczek nawilżanych próbują przejść na materiały, które nie będą podlegały regulacjom Dyrektywy Plastikowej, ale jest to spore wyzwanie technologiczne (słabsza dostępność surowca, gorsze właściwości mechaniczne, problemy z kompatybilnością z masą kosmetyczną i stabilnością mikrobiologiczną). Ciekawe, co przyniesie najbliższa przyszłość i czy również ci najwięksi producenci chusteczek nawilżanych, zmienią materiał stosowanych tkanin.

Jestem bardzo ciekawa, czy oznaczenia na chusteczkach nawilżanych faktycznie pojawią się zgodnie z terminem. Ogromna większość takich produktów to materiały poliestrowe, a wiec podlegające Dyrektywie. Do oznaczenia są tysiące produktów!

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (102 votes, average: 9,25 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– NIE SPŁUKUJ CHUSTECZEK NAWILŻANYCH W TOALECIE! klik

– NOWE OZNACZENIA NA CHUSTECZKACH NAWILŻANYCH klik

– STRATEGIA PLASTIKOWA klik

 

ŹRÓDŁA:

  1. Single-use plastics, dostęp 14.06.2021 klik