Źródło zdjęcia: link

Lubię to!

Pod koniec grudnia ubiegłego (2020) roku ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej dotyczące nowych wymagań oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Odnosi się ono do „Dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko” z 2019, w której zawarto wymagania co do produktów wykonanych z tzw. plastików. Największymi zmianami objęte zostały przede wszystkim jednorazowe sztućce, opakowania na żywność i napoje, torby na zakupy z tworzyw sztucznych.

W przypadku przemysłu kosmetycznego rozporządzenie odnosi się do jednej kategorii produktów – chusteczek nawilżanych. Ogromna większość chusteczek nawilżanych dostępnych na rynku wykonana jest z włókniny poliestrowo (PET) – wiskozowej, a więc częściowo tworzywa sztucznego. Od lipca na opakowaniach chusteczek nawilżanych wykonanych z tworzyw sztucznych konieczne będzie umieszczenie odpowiedniego oznakowania, informującego, że produkt nie może być spłukiwany w toalecie oraz że wpływa na organizmy wodne.

Źródło zdjęcia: link

Oznakowanie musi być umieszczone w sposób widoczny dla konsumenta, a otwieranie opakowania zgodnie z instrukcją nie może niszczyć oznakowania lub czynić go nieczytelnym. Dodatkowo producenci chusteczek nawilżanych z „włókien plastikowych” zostaną objęci systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta – będą zobowiązani do działań edukacyjnych w celu ograniczenia wytwarzania odpadów z tworzyw sztucznych; związane z nim będą także tzw. opłaty za korzystanie ze środowiska.

Obecnie na wielu opakowaniach chusteczek nawilżanych można znaleźć symbol ludzika wyrzucającego śmieci do kosza i symbol o nie wrzucaniu śmieci do toalety. Niedługo symbolika ta będzie jednak ujednolicona i obowiązkowa. O tym, dlaczego tak ważne jest aby nie wyrzucać nawilżanych chusteczek do toalety pisałam kilka miesięcy temu – link znajdziecie pod tym artykułem.

Co nam konsumentom daje nowe prawo? Oprócz zwiększania świadomości w kwestii ekologiczności opakowań i materiałów użytkowych, zdobędziemy wiedzę na temat włóknin, z których wykonane są chusteczki. Zwróćcie uwagę, że w tej chwili producenci najczęściej nie podają z czego wykonany jest materiał chusteczki, a jeśli podają – to jest to materiał biodegradowalny (bawełna, tencel, wiskoza). Podawanie tych informacji nie jest teraz wymagane, ale zostanie pośrednio wymuszone przez nowe wytyczne UE. Podobnie sprawa może wyglądać w przypadku innych jednorazowych produktów kosmetycznych wykorzystujących tkaniny i włókniny – maski w płachcie, skarpetki złuszczające czy rękawiczki nawilżające (oczywiście, jeśli będą wykonane z włókien z tworzyw sztucznych).

 

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (96 votes, average: 9,31 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– NIE SPŁUKUJ CHUSTECZEK NAWILŻANYCH W TOALECIE! klik

– STRATEGIA PLASTIKOWA klik

– MIKROPLASTIK – DRUGA STRONA MEDALU klik

 

ŹRÓDŁA:

  1. ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/2151 z dnia 17 grudnia 2020 r. klik
  2. DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko klik
  3. Wipes: What, Where, Why & How?, dostęp 12.01.2021 klik
  4. Strategia Plastikowa i Kosmetyki. Raport Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. klik