Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Lanolin – lanolina – stosowana jest jako emolient oraz jako nośnik substancji aktywnych w lekach w postaci maści.
Występowanie w przyrodzie: Występuje naturalnie w przyrodzie – jest to wydzielina gruczołów łojowych owiec, która tworzy na wełnie ochronną, hydrofobową warstwę.
Wytwarzanie: Lanolinę pozyskuje się z owczej wełny. Runo z jednej owcy pozwala na pozyskanie ok. 250 – 300 ml lanoliny. W procesie ekstrakcji lanoliny, wełnę płucze się w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu, a następnie separuje od innych substancji za pomocą wirowania lub specjalnych rozpuszczalników. Lanolina na tym etapie jest ciemną, lepką substancją o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Aby móc jej użyć w kosmetykach konieczne są dalsze etapy oczyszczania. Stopień oczyszczenia może być inny dla różnych surowców.
Naturalność: Substancja naturalna, pochodzenia odzwierzęcego.
Bezpieczeństwo: Stosowanie lanoliny na zdrową skórę jest generalnie bezpieczne. Może powodować alergie kontaktowe, ale ryzyko to wzrasta wraz z uszkodzeniem funkcji barierowej skóry. Lanolina to mieszanina wielu związków, nie wiadomo, który dokładnie wywołuje alergie, najbardziej podejrzany jest wykorzystywany w testach płatkowych alkohol lanolinowy.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(92 votes, average: 9,28 out of 10)
Loading...
ŹRÓDŁA:
- FINAL REPORT OF THE SAFETY ASSESSEMENT FOR ACETYLATED LANOLIN ALCOHOL AND RELATED COMPOUNDS, cir klik
- Lanolin topics – Science Direct klik
- LANOLINA – WEŁNIANA SPRAWA klik
Dodaj komentarz