Źródło zdjęcia: link

Lubię to!

Tłumaczenie komentarza odnośnie skuteczności działania bakuchiolu, który ukazał się 4 września 2020 w Journal of Cosmetic Dermatology.

 

Czy bakuchiol jest nowym „kosmetycznym bohaterem”?

Przemysł kosmetyczny jest pozornie w niekończącym się wyścigu odkrycia „ świętego graala” pielęgnacji przeciwstarzeniowej dostępnej bez recepty. Jako dermatolodzy mamy obowiązek wobec naszych pacjentów, aby oceniać takie produkty najlepiej jak potrafimy, zanim polecimy je lub nie naszym pacjentom.

Ostatnim trendem wśród składników kosmetycznych jest bakuchiol, co do którego istnieje twierdzenie „Bakuchiol jest delikatniejszą, ale równie potężną siostrą retinolu”. W tym kontekście, retinol uważany jest za dostępną bez recepty pochodną witaminy A, którą można znaleźć w kosmetykach, ale nie aktywnym, dostępnym tylko na receptę kwasem retinowym. Bakuchiol jest pozyskiwany z nasion i liści rośliny Psoralea Corylifolia. Postuluje się, że jest on „funkcjonalnym analogiem retinolu”, na podstawie jego działania na ekspresję genów w komórkach skóry (badania in vitro).

Pomimo jego obecności w szeregu w wielu nowych kosmetykach pielęgnacyjnych, w połączeniu z agresywnym marketingiem i ceną, która sugeruje znaczącą efektywność, istnieją tylko dwa badania jego wpływu na efekty starzenia skóry, przeprowadzone z kremem bakuchiolem w stężeniu 0,5%.

W pierwszym z nich wzięło udział 17 kobiet, które stosowały krem z 0,5% bakuchiolu 2 razy dziennie przez 12 tyg. Badanie to ma wiele niedociągnięć metodologicznych, ale najważniejszym z nich jest brak próby kontrolnej – nośnika/bazy. Wpływ nośnika lub placebo w badaniach klinicznych jest dobrze znany i może byś stosunkowo duży w przypadku aplikacji miejscowej, podobnie jak w badaniach leków przeciwbólowych czy antydepresyjnych. Nośnik użyty do aplikacji składnika kosmetycznego, zapewne będzie miał właściwości okluzyjne lub emoliencyjne, będzie miał więc i chwilowy i potencjalnie długoterminowy wpływ na skórę. Już samo nawilżanie mogło z pewnością przyczynić się do wygładzenia skóry i zmniejszeniu widoczności drobnych zmarszczek w badanej grupie w ciągu 12 tygodni. Mocne dowody z badań klinicznych sugerują, że miejscowe leczenie dostępną na receptę tretinoiną, poprawia kliniczny wygląd starzejącej się skóry tylko po 3 do 6 miesięcy leczenia, przy czym wiele z tych badań wskazuje, że kliniczne istotna poprawa następuje po 6 miesiącu. Pomimo że profilometria jest solidnym sposobem monitorowania zmian topograficznych na skórze, nadal ciężko uwierzyć, że znacząca, mierzalna poprawa po użyciu miejscowym substancji może być widoczna po 12 tygodniach, który jest co najmniej 20 razy mniej efektywny od tretinoiny  (jeśli wierzyć, że bakuchiol jest rzeczywiście „tak silny jak retinol”). W połączeniu z małą grupą, która była badana, brakiem wyników pomiarów wyjściowych dla sprawdzanych parametrów, wyniki przedstawione w tym badaniu, można uznać za bez znaczenia. Nie dostarczają one żadnych dowodów, że sam bakuchiol wywiera jakikolwiek znaczący wpływ na oznaki starzenia się skóry.

Druga publikacja porównuje krem z 0,5% bakuchiolu i krem z 0,5% retinolu, w ciągu 12 tygodni stosowania przez 44 pacjentów. Badanie zostało opublikowane w renomowanym czasopismie British Journal of Dermatology i ma wiele zalet pod względem zaprojektowania (jasne punkty końcowe, obliczenia mocy statystycznej, korekty dla porównań wielokrotnych), ale dwa ważne aspekty metodologiczne, potencjalnie mogą unieważniać otrzymane wyniki.

Po pierwsze, miało to być badanie z podwójnie ślepą próbą, ale według protokołu retinol jest używany raz dziennie na noc, a bakuchiol dwa razy dziennie. W jaki sposób można to nazwać zaślepioną próbą? Czy grupa badanych stosująca retinol używała nośnika rano, a wieczorem retinolu, aby zapewnić podwójne zaślepienie prób? Nie zostało to wyjaśnione i może stanowić ważne źródło stronniczości wyników.

Po drugie, i prawdopodobnie najważniejsze, przy projektowaniu badania uznano wyższość bakuchiolu, tymczasem hipoteza wynikająca z całości artykułu jest taka, że ma od działanie podobne do retinolu, a nie lepsze. Do wykazywania podobnego działania stosuje się próbę równoważności. Badanie nie wykazało, że bakuchiol jest lepszy niż retinol, dlatego badanie można uznać zanieudane lub z negatywnym wynikiem. Autorzy pracy wnioskują „bakuchiol jest porównywalny z retinolem, biorąc pod uwagę zdolność poprawy oznak fotostarzenia”, ale jest to stwierdzenie mylące i niepoprawne, ponieważ nie to miało wykazać badanie. Zostało zaprojektowane, by wykazać wyższość, ale tego nie wykazano, Innymi słowy – hipoteza nie zgadza się z projektem badania. Dlaczego tak jest? Prawdopodobnie autorzy wiedzieli, że bakuchiol nie wykaże wyższości nad retinolem, a więc gdyby postawili taką hipotezę początkową, zmuszeni byliby do konkluzji, że jest to badanie negatywne. Ponadto, aby wykazać podobną skuteczność, należałoby zastosować badanie typu nie mniejszej skuteczności, a do niego potrzebnych jest więcej pacjentów, więcej czasu i potencjalnie – więcej pieniędzy.

Powyższe badania są takimi, które nazywam „badaniami marketingowymi”. Są wykonywane wyłącznie do użycia w marketingu i sprzedaży produktu, a nie by dostarczać prawdziwych danych naukowych. Czy bakuchiol jest nowym „bohaterem pielęgnacji skóry”? Nie na podstawie tych publikacji. Niepokojące jest to, że pewna grupa dermatologów promuje stosowanie tego składnika, gdy nie ma dowodów na jego korzyść.

Warto dodać, że bakuchiol został ostatnio przedstawiony jako alergen kontaktowy, w studium przypadku 33-letniej kobiety, która posiadała roczną historię stanu zapalnego na skórze twarzy w wyniku stosowania produktu kosmetycznego z 0,1% bakuchiolu.

Przemysł kosmetyczny jest wart miliardy dolarów i jego wartość ciągle wzrasta, dlatego musimy zachować uczciwość naszego zawodu oraz chronić konsumentów przed wprowadzaniem w błąd poprzez krytyczną ocenę produktów, co do których deklaruje się istotne stwierdzenia medyczne.

 

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (97 votes, average: 9,31 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– GREENWASHING – CZY DAJEMY SIĘ NABRAĆ? klik

– CLEAN BEAUTY – CZYM NAPRAWDĘ JEST? klik

– BETTER AGING – ZAMIAST ANTY – AGING klik

 

ŹRÓDŁA:

 

  1. Natalia M. K. Spierings, Cosmetic commentary: Is bakuchiol the new „skincare hero”?, 2020, Journal of Cosmetic Deramtology klik