Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Dwutlenek tytanu – Titanium Dioxide (TiO2) w kosmetykach znalazł zastosowanie jako barwnik (wówczas należy używać nazwy wg INCI CI77891) oraz filtr UV (w tej roli występuje w postaci „tradycyjnej” lub nano, a jego stężenie w produkcie ochrony przeciwsłonecznej nie może przekraczać 25%). Rok 2020 to rok nowych opinii o bezpieczeństwie tego składnika i związanych z nimi nowych regulacji prawnych.
Cofnijmy się jednak do pierwszych opinii na temat dwutlenku tytanu. Opinia „poprzednika” SCCS z 200o roku mówi, ze nie budzi on wątpliwości co do zdrowia ludzi, ponieważ nie absorbuje się przez skórę. W 2013 r. SCCS zaopiniowało dwutlenek tytanu w formie nano, używany jako filtr UV – do stężenia 25% nie niesie ryzyka dla ludzi, ale w produktach, gdzie może dojść do wdychania (pudry i spraye), nie można uważać go za bezpiecznego. Podobne wnioski przedstawiono w opinii dla „zaotoczkowanego” dwutlenku tytanu.
W lutym tego roku (2020) Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (aktualizację do innego aktu prawnego – CLP – klasyfikowania, oznakowania i pakowania substancji chemicznych), w którym dwutlenek tytanu został sklasyfikowany jako substancja podejrzewana o działania kancerogenne (kategoria 2). Zgodnie z nowymi wytycznymi, od 09.09.2021 roku produkty zawierające 1% lub więcej dwutlenku tytanu (o wielkości cząstek poniżej 10 µm) będą musiały być specjalnie oznakowane:
– jeśli są w formie proszku „Uwaga! W przypadku stosowania może się tworzyć niebezpieczny pył respirabilny. Nie wdychać pyłu.”
– jeśli są w formie płynnej „Uwaga! W przypadku rozpylania mogą się tworzyć niebezpieczne respirabilne kropelki. Nie wdychać rozpylonej cieczy lub mgły.”
Wprowadzenie tych zmian powiązane jest z raportem Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemikaliów (RAC). Zgodnie z tym dokumentem, nie ma dostatecznych danych, aby dwutlenek tytanu zakwalifikować jako kancerogen kategorii 1, ale zdecydowano umieścić się go w kategorii 2, ze względu na badania na szczurach, w których wykazano jego kancerogenne działanie na płuca. Ogólnie w klasyfikacji kancerogenności substancji nie rozróżnia się drogi ekspozycji, ale w tym przypadku szkodliwe działanie łączone jest tylko z inhalacją (wdychaniem) dwutlenku tytanu, nie ma podobnych wyników dla drogi doustnej lub przezskórnej. Co ważne, o działanie kancerogenne jest podejrzewany dwutlenek tytanu w formie nierozpuszczalnych cząsteczek.
Stowarzyszenie Producentów Dwutlenku Tytanu nie zgodziło się z raportem RAC, postulując, że sam Komitet stwierdza przecież, że nie ma solidnych badań rakotwórczości dwutlenku tytanu, a znaczenie badań na szczurach może być niejasne, ponieważ występują różnice pomiędzy czynnościami płuc szczurów i ludzi. Opinia RAC jest też sprzeczna z danymi zebranymi od ponad 24 tys. pracowników, które nie pokazują związku pomiędzy występowaniem nowotworów u ludzi a narażeniem na dwutlenek tytanu. Niektóre definicje w rozporządzeniu UE i opinii RAC są nieprecyzyjne, co pozostawia duże pole do różnych interpretacji. Nie ma również precedensu pokazującego, w jaki sposób te regulacje mają być stosowane, nie ma również pełnych informacji o tym, jak postępować z odpadami, zawierającymi dwutlenek tytanu.
Tymczasem w sierpniu SCCS (Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów) opublikował wstępną opinię na temat bezpieczeństwa dwutlenku tytanu w produktach kosmetycznych, w którym odpowiedziano na 3 pytania:
- Czy w świetle danych, według których dwutlenek tytanu zakwalifikowano do substancji kancerogennych kategorii 2 (inhalacja), jest on bezpieczny w kosmetykach, gdy jest stosowany jako filtr UV w stężeniu do 25% i jako barwnik w innych produktach kosmetycznych?Dwutlenek tytanu w stężeniu 25%: w aerozolach do stylizacji włosów NIE jest bezpieczny zarówno dla konsumentów, jak i fryzjerów, jako barwnik w pudrach i innych produktach do makijażu, JEST bezpieczny. Opinia ta dotyczy TYLKO produktów, dla których można rozważać narażenie drogą wziewną, a więc sprayów, aerozoli i proszków, a nie uwzględnia pigmentów perłowych, ze względu na złożony charakter takich materiałów, których dwutlenek tytanu jest tylko częścią.
- Jakie jest maksymalne stężenie dwutlenku tytanu uważane za bezpieczne?W aerozolach do stylizacji włosów dwutlenek tytanu jest bezpieczny do stężenia 1,64% dla konsumenta i 1% – dla fryzjerów.
- Czy są jakieś inne naukowe doniesienia, które dotyczą używania dwutlenku tytanu w kosmetykach?Opinia SCCS dotyczy tylko jednego typu dwutlenku tytanu – pigmentu o danej strukturze krystalicznej (dwutlenek tytanu może występować w 3 formach strukturalnych), o traktowanej powierzchni i dotyczy wąskiej grupy produktów kosmetycznych. Z powodu braku informacji, nie jest jasne, czy te konkluzje można również stosować do innego typu materiałów dwutlenku tytanu. Mimo to SCCS uważa, że inne produkty z dwutlenkiem tytanu mogą być uznane za bezpieczne, jeśli margines bezpieczeństwa będzie wyliczany zgodnie z wytycznymi w tym raporcie i będzie wynosi powyżej 25.
Przykład dwutlenku tytanu pokazuje, że sposób klasyfikacji i wiedza o substancjach chemicznych nie jest niezmienna. Taka jest nauka – im dokładniej coś badamy, tym lepiej to poznajemy, więcej wiemy. Wraz z nowymi wynikami badań, dostosowuje się prawo. Producenci kosmetyków powinni na bieżąco śledzić wszelkie doniesienia i zmiany, aby w odpowiedni sposób zareagować.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(91 votes, average: 9,27 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– CZY NANOCZĄSTKI ZnO Z FILTRÓW UV PENETRUJĄ SKÓRĘ? klik
– 1,4-DIOKSAN – KANCEROGEN W KOSMETYKACH klik
– NANOMATERIAŁY W KOSMETYKACH – BEZPIECZNE? klik
ŹRÓDŁA:
- EU’s SCCS Publishes Preliminary Opinion on Safety of TiO₂ in Cosmetics, dostęp 21.08.2020 klik
- EU Regulation Classifies TiO₂ as Category 2 Suspected Carcinogen by Inhalation, dostęp 21.08.2020 klik
- SCCS Opinions, dostęp 21.08.2020 klik
- OPINION on 19 20 Titanium dioxide (TiO2) used in cosmetic products, SCCS/1617/20 Preliminary Opinion klik
- Scientific Committee on Consumer Safety SCCS OPINION ON Titanium Dioxide (nano form) as UV-Filter in sprays, SCCS/1583/17 Final klik
- OPINION OF THE SCIENTIFIC COMMITTEE ON COSMETIC PRODUCTS AND NON-FOOD PRODUCTS INTENDED FOR CONSUMERS CONCERNING TITANIUM DIOXIDE Colipa n° S75 , 2000 klik
- European Commission publishes titanium dioxide classification, dostęp 21.08.2020 klik
- Committee for Risk Assessment RAC Opinion proposing harmonised classification and labelling at EU level of Titanium dioxide, ECHA, 2017 klik
- COMMISSION DELEGATED REGULATION (EU) 2020/217 of 4 October 2019 amending, for the purposes of its adaptation to technical and scientific progress, Regulation (EC) No 1272/2008 of the European Parliament and of the Council on classification, labelling and packaging of substances and mixtures and correcting that Regulation klik
Dodaj komentarz