Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Skóra noworodków i niemowląt różni się od skóry dorosłych – jest cieńsza, bardziej wrażliwa, jej funkcja barierowa nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Badania pokazują zwiększoną absorpcję substancji przez skórę, właśnie w efekcie cieńszego naskórka i większego stosunku powierzchni skóry do masy ciała. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest u niemowląt stosunkowo rzadkie, ale wzrasta ilość alergii kontaktowych na hapteny i waha się między 15 a 71% wśród dzieci z podejrzeniem kontaktowego zapalenia skóry. Czym są hapteny? Hapten to to substancja drobnocząsteczkowa, która cechuje się właściwościami antygenowymi (związanymi z przeciwciałami), ale nie immunogennymi. Hapten może stać się immunogenem (substancją zdolną do wywołania uczulenia) po połączeniu z proteinami. Hapteny są odpowiedzialne za większość przypadków alergii kontaktowej oraz alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.
W 2019 roku ukazała się praca polskich naukowców, którzy pomiędzy grudniem 2016 a styczniem 2017, przeanalizowali składy ponad 200 kosmetyków dla dzieci poniżej pierwszego roku życia, dostępnych w drogeriach i supermarketach w Polsce. Hapteny identyfikowano na podstawie danych o substancjach, które wykrywa się w testach płatkowych (EBS – European baseline series). Blisko 90% produktów zwierało przynajmniej jeden hapten, a najpopularniejszymi haptenami były (w nawiasie podano % produktów, które zawierały dany hapten):
– Cocamidopropyl Betaine (30,7%),
– Tocopherol (28,3%),
– Phenoxyethanol (25,9%)
– Tocopheryl Acetate (19,3%),
– substancje zapachowe (m.in. Benzyl Alcohol 11,3%, Limonene 9,4%, Linalool 8,5%),
– Propylene Glycol (16,5%),
– Ethylhexylglycerin (13,7%),
– Lanolin Alcohol (9%).
86,8% kosmetyków pozostających na skórze, 89,8% spłukiwanych i 84,8% chusteczek nawilżanych zawierało hapteny. Po 25% kosmetyków zawierało 1 i 2 hapteny, 13% – 3, 11% – 4, 6% – 5, a 8% 6 lub więcej haptenów.
Wymienione hapteny mogą powodować nie tylko kontaktowe zapalenie skóry, ale również prowadzić do rozwoju AZS u dzieci (Cocamidopropyl Betaine, substancje zapachowe). Notuje się wzrost liczby dzieci, których dotyczy problem AZS. Jedną z hipotez takiego rozwoju sytuacji jest fakt, że niemowlęta od pierwszych dni życia narażone są na ekspozycję na hapteny – w kosmetykach, ubraniach i zabawkach. Długotrwałe wystawienie na działanie alergenów kontaktowych zwiększa ryzyko wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry. Pojawia się również coraz więcej publikacji na temat alergizującego działania niektórych ekstraktów roślinnych (np. Chamomilla Recutita Extract, Anthemis Nobilis Extract, Achilea Millefolium Extract) czy hydrolizowanych protein (Hydrolyzed Wheat Proteins).
Mimo, że produkty dla niemowląt zawierają potencjalne substancje uczulające, nadal stosowano do nich określenia (w nawiasie podano procent produktów reklamujących się danym hasłem, które zawierały hapteny) :
– hipoalergiczny (89,9%),
– testowany dermatologicznie (88,6%),
– rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne (70%),
– posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (100%),
– testowany dermatologicznie i alergologicznie (100%),
– bezpieczny dla dzieci (100%).
Od lipca 2019 roku obowiązują jednak wytyczne odnośnie reklamowania i oświadczeń na kosmetykach, które mówią, że każda tego typu deklaracja powinna mieć udokumentowane potwierdzenie.
Podobne badania ukazały się w 2015 roku i dotyczyły rynku Stanów Zjednoczonych (należy pamiętać, że obowiązuje tam inne prawo co do wprowadzania na rynek produktów kosmetycznych). Sprawdzono składy 187 kosmetyków dla dzieci. 21,2 % produktów „rekomendowanych przez dermatologów” i 42,2% „hipoalergicznych” zawierało co najmniej 3 alergeny. Podobnie jak w polskich badaniach, najczęściej występującymi alergenami były: Cocamidopropyl Betaine (24,1%), Phenoxyethanol (17,6%), Tocopherol (13,4%), Propylene Glycol (8,6%).
Dzieci to bardzo specyficzna i wymagająca grupa odbiorców kosmetyków. Dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na składy produktów, które dla nich kupujemy.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(82 votes, average: 9,20 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– DELIKATNA JAK SKÓRA NIEMOWLĘCIA klik
– KOSMETYKI HIPOALERGICZNE klik
– KONSERWANTY W KOSMETYKACH DLA DZIECI klik
ŹRÓDŁA:
- Dumycz et al., Cosmetics for neonates and infants: haptens in products’ composition, 2019, Clinical and Translational Allergy, 9 klik
- Hapten, definicja, dostęp [25.02.2020] klik
- Wilkinson et al., The European baseline series and recommended additions: 2019, 2018, Contact Dermatitis Environmental and Occupational Dermatitis, 80, 1-4 klik
- Hamann et al., Is there a risk using hypoallergenic cosmetic pediatric products in the United States?, 2015, The Journal of Allergy and Clinical Immunology, 135, 1070-1071 klik
- Goossens, Cosmetic Contact Allergens, 2016, Cosmetics, 3 klik
Jakie zatem dostępne obecnie na rynku produkty są wolne od haptenów?