Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Testowanie substancji na zwierzętach jest bardzo ważnym, ale i kontrowersyjnym tematem. Prawo Unii Europejskiej od 2013 roku całkowicie zakazuje wprowadzania na rynek (w tym importu) kosmetyków (produktów gotowych) oraz składników kosmetycznych, które były testowane na zwierzętach. Kosmetyki są jedyną grupą produktów, objętych tym zakazem – np. leki i suplementy diety mogą być nadal testowane na zwierzętach. Zakaz obejmuje wszystkie metody badawcze. W momencie jego wprowadzenia wiele testów nie miało jeszcze opracowanych metod alternatywnych, ale prace nad stworzeniem nowych odpowiednich modeli badawczych trwają. Zgodnie z prawem UE umieszczanie logo informującego o nietestowaniu na zwierzętach na kosmetykach jest niedozwolone, ponieważ może wprowadzać w błąd – nie można uważać tego za wyróżnik produktu, skoro zakaz testowania na zwierzętach obejmuje wszystkich producentów. Dlaczego więc logo cruelty – free nadal funkcjonuje w UE?

Oznakowanie cruelty – free oznaczać ma, że żaden składnik kosmetyku, ani produkt końcowy, nie był testowany na zwierzętach. Ale takie jedno, ogólnoświatowe logo nie istnieje, ponieważ prawnie nie ma ku temu żadnych wytycznych (w ustawodawstwie UE czy międzynarodowym). Istnieje jednak wiele organizacji pozarządowych, które posiadają „własne” logo cruelty – free i zezwalają na jego używanie, pod pewnymi warunkami. Trzema najczęściej spotykanymi są (istnieje wiele innych symboli, które przyznawane są przez organizacje lub nie, na dobrą sprawę każdy producent może na swoje potrzeby stworzyć własnego „króliczka”):

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (69 votes, average: 9,13 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– DERMOKOSMETYKI – WYJĄTKOWE KOSMETYKI CZY CHWYT MARKETINGOWY? klik

– WIĘKSZA KONTROLA OŚWIADCZEŃ NA KOSMETYKACH klik

– MODELE SKÓRY W BADANIU TOKSYCZNOŚCI klik

 

ŹRÓDŁA:

1. Leaping Bunny standard klik

2. Beauty without bunnies, PETA klik   

3. Logo Choose Cruelty free klik

4. Interface between REACH and Cosmetics regulations klik

5. Poradnik praktyczny. Jak stosować alternatywy dla badań na zwierzętach w celu wypełnienia wymagań w zakresie informacji przy rejestracji REACH klik

6. Kosmetyki, a testy na zwierzętach, kosmopedia.org, dostęp [08.08.2019] klik