Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Starzenie się jest procesem nieuniknionym. Najbardziej widoczne, jest starzenie się skóry, które jest czymś zupełnie normalnym. Zmniejsza się aktywność biologiczna komórek, spowolnieniu ulegają procesy regeneracyjne, nasza reakcja na stres środowiskowy nie jest już tak dobra, gorzej adaptujemy się do zmiennych czynników. Generalnie rozróżnia się dwa typy starzenia skóry: wewnątrzpochodne (związane z wrodzonymi mechanizmami starzenia) oraz zależne od środowiska zewnętrznego, nazywane czasem fotostarzeniem. Obie te drogi starzenia działają synergistycznie.

Oznaki starzenia wewnętrzpochodnego bardzo różnią się nie tylko między różnymi osobami, ale również pomiędzy różnymi miejscami na skórze tej samej osoby. Czynnikami mającymi największy wpływ na tę drogę starzenia mają fototyp skóry, różnice anatomiczne oraz zmiany hormonalne. Osoby o fototypie IV-VI, czyli posiadające w skórze więcej melaniny, są lepiej chronione przed fotostarzeniem (jeśli chcesz poznać swój fototyp skóry zrób test tutaj klik, a więcej o wrażliwości skóry na promieniowanie UV w zależności od jej fototypu znajdziecie tutaj klik). Oznaki starzenia są bardziej widoczne w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza. Estrogeny wpływają na syntezę kolagenu, kwasu hialuronowego czy zdolność retencji wody w skórze.

Najważniejszym czynnikiem zewnętrznym, wpływającym na starzenie skóry, jest promieniowanie UV. Ponad 80% oznak starzenia skóry (zmarszczki, zgrubienie skóry, przebarwienia, utrata elastyczności), widocznych na twarzy, jest skutkiem niedostatecznej ochrony przed promieniowaniem UV, stąd nazwa – fotostarzenie. Więcej o ochronie przeciwsłonecznej i filtrach UV znajdziecie w naszych wpisach, których listę prezentujemy tutaj klik. Do innych czynników zewnętrznych, przyspieszających starzenie skóry, należą temperatura, palenie czy światło widzialne (więcej o tym przeczytacie tutaj klik).

Teraz porównajmy sobie te dwa typy starzenia skóry:

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (71 votes, average: 9,15 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– CZY KWAS HIALURONOWY PENETRUJĘ SKÓRĘ? klik

– DERMOKOSMETYKI – WYJĄTKOWE KOSMETYKI CZY CHWYT MARKETINGOWY? klik

– KSZTAŁT I ROZMIAR MA ZNACZENIE – PEELING MECHANICZNY klik

 

ŹRÓDŁA:

1. Ramos-e-Silva et al., Anti-aging cosmetics: Facts and controversies, 2013, Clinics in Dermatology, 31, 750–758 klik

2. Tobin, Introduction to skin aging, 2017, Journal of Tissue Viability, 26, 37–46 klik   

3. Zegarska et al., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, 2006, Gerontologia Polska, 14, 153-159 klik