TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg INCI
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Termin „superfoods” wymyślono dla określania żywności bogatej w składniki odżywcze, ale zdarza się, że znajdujemy go również w branży kosmetycznej. I tu pojawia się zasadnicze pytanie – czy można odżywić włosy, skoro są strukturami martwymi? Odpowiedzieliśmy już na nie tutaj klik, tymczasem zapraszamy do analizy szamponu Petal Fresh z jarmużem.
Na liście składników znajduje się 29 pozycji, większość z nich – aż 83%, należy do grupy niskiego zagrożenia dla zdrowia, 14% – średniego, a tylko Parfum, potencjalnie alergenną kompozycję zapachową, której pełnego składu nie znamy, zalicza się jako wysokiego ryzyka. Składnik Parfum znajduje się na samym końcu wykazu, a więc ci, którzy unikają bardzo perfumowanych produktów, mogą być zadowoleni. Substancjami średniego ryzyka są: Cocamidopropyl Betaine (substancja myjąca, może uczulać), Sodium Lauroyl Sarcosinate (łagodna substancja myjąca i konserwant), PEG-150 Distearate (rozpuszczalnik i stabilizator piany) oraz fenoksyetanol (konserwant, może uczulać, niewskazany dla kobiet w ciąży).
W szamponie znajdziemy bogactwo ekstraktów, co przekłada się na blisko 60% %natury. Pierwszym na liście wg INCI jest umieszczony w nazwie kosmetyku ekstrakt z jarmużu (Brassica Oleracea (Kale) Acephala Extract). Jarmuż do warzywo bogate w substancje przeciwutleniające i przeciwzapalne, jest źródłem witamin, wapnia i żelaza. Dalej mamy wyciąg z kwiatów hibiskusa, który nawilża zarówno włosy, jak i skórę głowy. Ekstrakty z ogórka i melonu są bogate w antyoksydanty, łagodzą i odświeżają. Olej awokado natłuszcza i zmiękcza włosy. Ekstrakt z szałwi ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wyciąg z otrąb ryżowych działa przeciwłupieżowo i polepsza krążenie. Ekstrakt ze słonecznika nawilża włosy i skórę. Wyciąg z liści rozmarynu likwiduje łupież, zmniejsza wydzielanie się łoju i daje poczucie oczyszczenia. Ekstrakt z komosy ryżowej – quinoa – jest przeciwutleniaczem, podobnie jak z nasion chia, który dodatkowo jest emolientem. Jak widać tych „superfoodsów” jest tu więcej 🙂 Nie można również nie wspomnieć o wysokiej pozycji kwasu omega-3 – alfa-linolenowego (więcej informacji o kwasach tłuszczowych omega-3 i omega-6 znajdziecie w naszym wpisie tutaj klik).
Oprócz już wspomnianych możliwych alergenów, wykazano, że uczulać mogą także Sodium Alpha Olefin Sulfonate (substancja myjąca) i Disodium EDTA (chelator). Najskuteczniejszymi detergentami w szamponach są substancje anionowe (dlaczego wyjaśniliśmy tutaj klik). W tym szamponie standardowo stosowane SLS i SLES zastąpiono Sodium Alpha Olefin Sulfonate, Sodium Cocoyl Isethionate i Sodium Lauroyl Sarcosinate, które również mają charakter anionowy, ale są znacznie łagodniejsze dla skóry oraz wytwarzane są głównie z surowców roślinnych. Cocamidopropyl Betaine oraz Disodium Cocoamphodiacetate to detergenty amfoteryczne. Właściwości kondycjonujące włosy posiada również hydrolizowana keratyna (Hydrolyzed Keratin Protein), działająca antystatycznie i filmotwórczo.
Do substancji dodatkowych zaliczamy glicerynę (rozpuszczalnik i humektant), tokoferol (przeciwutleniacz, chroniący tłuszcze przed zepsuciem), Sodium Chloride i Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride (ta ostatnia wykazuje również właściwości antystatyczne, co ułatwia rozczesywanie włosów) to zagęstniki, Ethylhexylglycerin to stabilizator dla fenoksyetanolu, a kwas cytrynowy reguluje pH oraz ma słabe właściwości chelatujące.
Szampon Petal Fresh z jarmużem to nie tylko kosmetyk myjący, ale zawierający również sporo substancji kondycjonujących włosy.
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(14 votes, average: 8,93 out of 10)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg użytkowników portalu wizaz.pl)
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– Szampon uzdrowiskowy z biosiarką od Dr Dudy klik
– Love Beauty And Planet Volume and Bounty szampon do włosów od Unilever klik
– Renokin szampon rewitalizujący od Caregen klik
Data analizy: 09.07.2019
Dodaj komentarz