Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Olejki eteryczne lub inaczej aromatyczne często błędnie mylone są z olejami, wszystkiemu winien nasz język, w którym olejek to zdrobnienie od oleju. Różnicę tę jednak już dla Was wyjaśniliśmy – odsyłamy tutaj klik. W dalszej części tego artykułu jeśli pojawi się słowo „olejek” będzie chodziło nam o olejek eteryczny. Dlaczego przez wielu uznawane są za cudowny sposób na wiele różnych dolegliwości, nie tylko skórnych?
Olejek eteryczny może zawierać nawet ponad 100 różnych substancji chemicznych, z których każda może wykazywać inne działanie terapeutyczne. Praktycznie wszystkie olejki działają odkażająco, wiele z nich przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Ich dobroczynne działanie bierze się z właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Dzięki działaniu jako antyoksydanty mogą zabezpieczać lipidy przed utlenianiem (czyli psuciem), „wyłapywać” wolne rodniki, a nawet chelatować jony. Nie można oczywiście zapominać również o ich roli zapachowej. W naturze olejki eteryczne służą do przyciągania owadów zapylających lub odwrotnie – odstraszania niepożądanych „gości”, chronią roślinę przed patogennymi mikroorganizmami oraz biorą udział w allelopatii („komunikacji” między roślinami).
Olejki aromatyczne używane są od stuleci na całym świecie. W starożytnym Egipcie olejów mogli używać tylko kapłani i faraonowie, były specjalne mieszanki przeznaczone do medytacji czy służyły jako eliksiry miłosne. Olejek cedrowy i mirra były stosowane podczas mumifikacji. Pochowanie zmarłego z flakonami wonnych olejków miało zapewnić mu możliwość korzystania z nich w życiu pozagrobowym.
. Olejki cynamonowy, imbirowy i z drzewa sandałowego stosowany jest również w Ajurwedzie – tradycyjnej medycynie hinduskiej, gdzie służą jako antybiotyki. Starożytni Rzymianie używali olejków do aromatyzowania swoich ciał, ubrań, a nawet ścian domów. Od XIX wieku zaczęto przyglądać się olejkom w bardziej naukowy sposób. Podczas epidemii grypy hiszpanki (lata 1918-19) we Francji stosowano olejek lawendowy w szpitalach – brak zgonów wśród personelu przypisano właśnie leczniczym właściwościom aromatu lawendowego.
Z chemicznego punktu widzenia olejek aromatyczny to skoncentrowany płyn o właściwościach hydrofobowych, zawierający substancje zapachowe oraz lotne związki pochodzenia roślinnego. Najważniejszą grupą związków wchodzących w ich skład są terpeny i terpenoidy. Olejek eteryczny można pozyskiwać z ponad 2000 różnych gatunków, korzystając z różnych części roślin: liści (eukaliptus, szałwia, tymianek), owoców, w tym ich skórki (jałowiec, pomarańcza, cytryna), traw (trawa cytrynowa, palmaroza), kwiatów (lawenda, róża, jaśmin, ylang-ylang), korzeni (arcydzięgiel), żywic (mirra), drewna (cedrowy, drzewo sandałowe, drzewo różane), nasion (migdałów, kuminu). Olejki eteryczne nie pozostawiają tłustej warstwy (są „lekkie” w aplikacji), nie rozcieńczają się wodą, ale łatwo mieszają z alkoholem czy tłuszczami. Olejki pozyskuje się przede wszystkim poprzez destylację z parą wodną. Polega ona na przepuszczaniu gorącej pary wodnej przez materiał roślinny, co powoduje odparowywanie lotnych substancji, które następnie są chłodzone i z przeprowadzane do stanu ciekłego. Produktem ubocznym tego procesu są hydrolaty (esencje wodne) – woda wraz z substancjami nie zebranymi do olejku. Niekiedy do produkcji olejków wykorzystuje się inne metody: wyciskanie (np. z skórki cytrynowej) lub ekstrakcja z rozpuszczalnikami – etanolem, heksanem czy dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym (np. w przypadku kwiatów, które zawierają bardzo mało substancji lotnych).
Olejki eteryczne na stałe zagościły w składach kosmetyków. Nic dziwnego, skoro mogą wnieść tyle pozytywnych właściwości.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(67 votes, average: 9,10 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– DLACZEGO KOCHAMY OLEJE ROŚLINNE? klik
– CERAMIDY klik
– WITAMINA F klik
ŹRÓDŁA:
1. Singh, Keepin with tradition, Essential Oil History, Use and Production: A Review, 2019, Cosmetics & Toiletries Science Applied, 134, 61-68 klik
2. Miguel, Antioxidant and Anti-Inflammatory Activities of Essential Oils: A Short Review, 2010, Molecules, 15, 9252-87 klik
Dodaj komentarz