TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg INCI
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Perfumy to dość specyficzne kosmetyki. Regułą wśród producentów jest nie pokazywanie składu (ewentualnie Aqua, Alcohol denat., Parfum, barwniki). Nie wiemy, co kryje się w kompozycji zapachowej, ponieważ jest to tajemnica handlowa wytwórcy. Oraz nie ma takiego obowiązku prawnego – wystarczy sformułowanie Parfum, pod którym może się kryć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych substancji. Dlatego tym bardziej należy pokazać, że jednak można ujawnić pełen skład kompozycji zapachowej, a tak jest w przypadku perfum Henry Rose. My postanowiliśmy zajrzeć do składu wody perfumowanej Torn (woda perfumowana ma mniej intensywny zapach niż perfum, ale bardziej, niż woda toaletowa – o różnicach między tymi produktami przeczytacie w naszej ciekawostce tutaj klik).
Zdecydowana większość (83%) składników należy do grupy niskiego zagrożenia dla zdrowia, a w grupie średniego i wysokiego ryzyka znalazły się substancje z listy tzw. 26 alergenów zapachowych – Linalool, alkohol benzylowy, Eugenol, Farnesol, Limonene. Tutaj należy jednak zauważyć, że taka „zielona” ocena wynika z przyjętej przez EWG metodyki punktowania – dla większości użytych tu składników brak dostatecznej ilości danych i badań, również jeśli chodzi o potencjał alergizujący, aby móc zakwalifikować je inaczej. To, że dany związek znajduje się w grupie niskiego ryzyka często nie oznacza, że został tak dokładnie przebadany, ale właśnie że brakuje wiarygodnych danych – obowiązuje „domniemanie niewinności” i zakłada się, że nie jest on niebezpieczny dla zdrowia. Tymczasem w UE trwają prace nad rozszerzeniem listy alergenów zapachowych o kolejne 62 substancje – więcej o tym napisaliśmy tutaj klik.
Zatrzymajmy się jeszcze przy alkoholu denaturowanym.
Denaturacja oznacza jego skażenie tak, aby nie nadawał się do spożycia. Alkohol jest rozpuszczalnikiem dla substancji zapachowych oraz pełni funkcję konserwantu. Szybko wysycha na skórze, pozostawiając na niej właśnie składniki zapachowe. Alkohol może jednak wysuszać skórę, podrażniać ją i powodować kontaktowe zapalenia. Ilość alkoholu i jego stężenie w perfumach, zależy od rodzaju kosmetyku, dla wód perfumowanych jest to ok. 80-90% alkoholu (%objętościowy).
Większość związków zapachowych w tym produkcie to substancje syntetyczne, albo syntetyczne identyczne z naturalnymi (m.in. Oxacycloheptadec-10-en-2-one, beta-ionone, linalyl acetate). Do występujących naturalnie w przyrodzie zalicza się: wanilinę (pozyskuje się ją z wanilii, choć w przemyśle kosmetycznym stosuje się praktycznie tylko jej syntetyczną wersję), olejek z paczuli, olejek z wetiwerii, ekstrakt z wanilii. Rozpuszczalnikami są również Dipropylene Glycol, Triethyl Citrate oraz przeciwutleniacze – tokoferol, Methyl Di-T-Butyl- i Tetradibutyl Pentaerithrityl- Hydroxyhydrocinnamate; kwas cytrynowy występuje jako chelator. Oprócz wymienionych na początku alergenów, uczulać mogą (udowodnione badanami) Teramethyl Acetyloctahydronaphthalene i Linalyl Acetate.
Ogromny plus należy się producentom, którzy wychodzą na przeciw oczekiwaniom konsumentów co do pełnej transparentności składu, w tym również kompozycji zapachowej.
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(13 votes, average: 8,85 out of 10)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg użytkowników portalu wizaz.pl)
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– Huile Prodigieuse suchy olejek do wszechstronnej pielęgnacji od Nuxe klik
– Eyeliner Inkme Bastet od Neve Cosmetics klik
– Regenerujący żel do twarzy i ciała z krzemem organicznym i borem od Invex Remedies klik
Data analizy: 09.07.2019
Dodaj komentarz