Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Łupież jest przypadłością skóry głowy, która może dotykać nawet połowę populacji ludzi na świecie. Głównym czynnikiem powodującym łupież jest nadmierny wzrost drożdżaków z rodzaju Malassezia, które normalnie stanowią jeden ze składników mikrobiomu skóry głowy. Mikroorganizmy te nie potrafią same wytwarzać sobie lipidów, produkują więc enzymy, które rozkładają trójglicerydy w łoju wydzielanym przez gruczoły łojowe, a następnie pochłaniają powstałe kwasy tłuszczowe, które są dla nich źródłem energii (więcej o tym, jak powstaje łupież w naszym wcześniejszym wpisie – link pod artykułem).
Jednak łupież to nie tylko zmiany na powierzchni skóry głowy, ale także zmieniona homeostaza (równowaga) skóry. Warstwa rogowa naskórka, a więc najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, przejawia dysfunkcje morfologiczne i funkcjonalne. Warstwa rogowa składa się z kilku warstw martwych komórek – korneocytów, pomiędzy którymi znajdują się lipidy. Każda zmiany w wielkości i kształcie korneocytów oraz w składzie lipidowym, prowadzi do zmian w funkcji barierowej naskórka – jej uszkodzenia i zwiększenia transepidermalnej utraty wody. Analizy „płatków łupieżu”, czyli złuszczonego naskórka, pokazują, ze korneocyty nadal posiadają jądra (fizjologicznie ich nie mają) oraz są nie do końca wypełnione keratyną. Obecność jąder komórkowych świadczyć może o przewlekłych stanach zapalnych i hiperproliferacji (hiperwzroście) komórek naskórka. Przy łupieżu komórki skóry połączone są mniejszą ilością desmosomów (ścisłych połączeń komórkowych), a struktura lipidów jest zaburzona.
Analizy grubości naskórka pokazały, że jest on wyraźnie grubszy u osób borykających się z łupieżem (i to zarówno w miejscach zmienionych przez tę przypadłość, jak i w miejscach zdrowych), w porównaniu do osób bez łupieżu. Pokazano to na rysunku do tego artykułu – A to naskórek zdrowej osoby, B – u osoby z łupieżem w miejscu niezmienionym, C – u osoby z łupieżem w miejscu dotkniętym zmianami skórnymi. Zmiany morfologiczne skóry przy łupieżu przypominają te, które obserwuje się przy łuszczycy.
Szampony przeciwłupieżowe zwykle zawierają składniki, które mają zmniejszać liczebność drożdżaków na skórze. Należy pamiętać jednak, że łupież wywołuje zmiany w naskórku i uszkadza funkcję barierową skóry, stąd będzie ona podatniejsza na podrażnienia czy wysuszanie.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(67 votes, average: 9,10 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– JAK POZBYĆ SIĘ ŁUPIEŻUklik
– DLACZEGO GUBIMY TYLKO (?!) OKOŁO 100 WŁOSÓW DZIENNIE? klik
– CZY MOŻNA ODŻYWIĆ WŁOSY, SKORO SĄ MARTWE? klik
ŹRÓDŁA:
1. Pople et al., Changes in Epidermal Morphology Associated with Dandruff, 2019, International Journal of Cosmetic Science klik
2. Park et al., Understanding the Mechanism of Action of the Anti-Dandruff Agent Zinc Pyrithione against Malassezia restricta, 2018, Scientific Reports, 8, 12086 klik
Dodaj komentarz