Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Chelator – może to być dość tajemniczo brzmiące słowo, a skoro nie wiemy, czym on jest – boimy się go. Czy słusznie? Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest chelatacja. Chelatacja to tworzenie chelatu, czyli kompleksu chemicznego pomiędzy cząsteczką związku organicznego (nazywaną chelatorem lub ligandem) a jonem metalu. Metal jest w takim kompleksie jakby złapany w szczypce związku chelatującego. Takimi naturalnymi chelatami są kompleksy chlorofil – jon magnezu (u roślin) czy hemoglobina – jon żelaza (w krwi). Chelatory w kosmetyce to składniki, które kompleksują i w ten sposób inaktywują jony metali, zapobiegając niepożądanym efektom pogorszenia stabilności i wyglądu produktu. Można również powiedzieć, że są boosterami konserwantów – poprawiają ich efektywność.

Skąd biorą się jony metali w kosmetykach? Przede wszystkim z wody używanej do produkcji, z ekstraktów roślinnych i minerałów, ale również z opakowań. Jeśli nie zostaną one „zabezpieczone”,  mogą wpływać na wygląd i skład kosmetyku – zmniejszać jego klarowność, przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych zapachów, powodować utlenianie składników.

W bazie CosIng (składników kosmetycznych) przy zastosowaniu kryterium wyszukiwania funkcji – chelator, znajdziemy 170 pozycji. Jednak najpopularniejszymi substancjami chelatującymi, ze względu na swoją skuteczność, są sole EDTA (na rysunku do artykułu przedstawiono kompleks EDTA z metalem – „M”): Disodium EDTA (dobra rozpuszczalność w wodzie), Tetrasodium EDTA, Trisodium EDTA. EDTA w bardzo małym stopniu penetruje skórę, a więc jego ewentualne stężenie w organizmie po ekspozycji z kosmetyków, jest znacznie poniżej tych, dla których wykazano efekty niepożądane przy podaniu doustnym (a należy dodać, że EDTA stosuje się również w terapiach po zatruciu metalami).

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (70 votes, average: 9,00 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– SKWALAN CZY SKWALEN?klik

– WITAMINA F klik

– TEN ZŁY SLS klik

 

ŹRÓDŁA:

1. Deciphering Chelating Agent Formulas klik  

2. Essential Replaces EDTA in Cosmetic Formulations klik

3. Safety Assessment of EDTA & Salts as Used in Cosmetics, CIR, 2019 klik  

4. The Beauty Of Chelating Agents – Cosmetic Formulating 101 klik

5. Disodium EDTA klik

6. Baza CosIng klik