TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg INCI
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Czasy, gdzie żel pod prysznic miał po prostu tylko oczyszczać skórę, już dawno odeszły w niebyt. Teraz producenci prześcigają się w dodatkach, które mają łagodzić działanie detergentów, pielęgnować skórę, czy nawet ją regenerować. Co znajdziemy w żurawinowym żelu Pat&Rub?
Kosmetyk zawiera 17 składników, 65% z nich należy do grupy niskiego zagrożenia dla zdrowia, 24% – średniego, a 2 składniki określane są jako wysokiego ryzyka. Jest to kompozycja zapachowa Parfum (ponieważ konsument nie wie, co wchodzi w jej skład nie może oszacować ryzyka) oraz Citral – substancja zapachowa, będąca alergenem skórnym. Limonene i Linalool również są alergenami zapachowymi, ale należącymi do grupy średniego zagrożenia. Wymienienie na liście składników związków z listy tzw. 26 alergenów zapachowych oznacza, że ich stężenie w tym produkcie (spłukiwanym) wynosi co najmniej 0,01%.
65% składników znajdziemy naturalnie w przyrodzie, w tym dwa ekstrakty roślinne – z korzenia imbiru (Zingiber Officinale Root Extract) i liści herbaty. Wyciąg z imbiru działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz może pobudzać krążenie krwi. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy herbacie. Niestety nazwa wg INCI nie rozróżnia typów herbaty, czy to zielona, czarna czy czerwona będzie widniała jako Camellia Sinensis Leaf Extract. Jeśli więc producent gdzieś na opakowaniu nie poda, jakiego rodzaju wyciągu użył (i jeśli założymy, że podał prawdę), konsument nie jest w stanie dowiedzieć się, co ma w danym produkcie. W tym żelu ma być to ekstrakt z czerwonej herbaty (różnica pomiędzy herbatami tkwi nie tyle w gatunku rośliny, co w sposobie produkcji – herbata zielona jest niefermentowana, czarna – fermetowana, a czerwona – fermentowana krócej niż czarna). Czerwona herbata zawierać może nawet 2 razy więcej substancji przeciwutleniających, niż herbata zielona. Aaa! I nie szukajcie ekstraktu z żurawiny – nie ma go w składzie – a żel należy przecież do linii żurawinowej tej marki…
Żel ma zawierać 100% naturalnych substancji myjących. Pytanie, jak zdefiniowano sobie tę naturalność (więcej o tym, dlaczego tak ciężko porównywać naturalność kosmetyków znajdziecie tutaj klik). Ammonium Lauryl Sulfate, Cocamidopropyl Betaine oraz Coco-Glucoside to substancje myjące, do których wytwarzania stosuje się m.in. olej kokosowy, ale tylko ostatnią z nich znajdziemy naturalnie w przyrodzie. Cocamidopropyl Betaine jest alergenem. Ammonium Lauryl Sulfate to detergent anionowy, który może podrażniać skórę – mniej niż SLS, ale bardziej niż Cocamidopropyl Betaine. Więcej o tym, jak anionowe detergenty penetrują skórę znajdziecie w naszym wpisie tutaj klik. Do składników aktywnych żelu zaliczyć można jeszcze Sodium PCA i Polyglyceryl-3 PCA. Pierwszy z nich to pochodna aminokwasów, występująca w skórze jako składnik naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), a więc działa jako humektant – wiąże wodę. Polyglyceryl-3 PCA to pochodna kwasu piroglutaminowego i gliceryny, będący emolientem.
Alkohol benzylowy i kwas dehydrooctowy to dwa konserwanty. Oba dopuszczone do użycia w kosmetykach naturalnych, przy czym alkohol benzylowy jest potencjalnym alergenem. Glyceryl Oleate to emulgator, który może być komedogenny, a Tetrasodium Glutamate Diacetate to chelator (odpowiednik EDTA).
Żel ma powodować „euforię w czystej postaci” dzięki nawilżaniu skóry. I substancje o takim działaniu posiada. Szkoda, że nie dodano żurawiny, zgodnie z obietnicą w nazwie, bo wyciąg z jej owoców działa nie tylko antyseptycznie, ale i odżywczo.
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(13 votes, average: 8,85 out of 10)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg użytkowników portalu wizaz.pl)
- Średnia ocena użytkowników:4,85/ 5 (4 recenzje)
- Link do portalu wizaz.pl: https://bit.ly/2WRQbdO
- Wybrane zalety:
– nawilża skórę,
– dobra konsystencja,
– przyjemny zapach
- Wybrane wady:
– brak
Nasz komentarz do oceny użytkowników wizaz.pl:
Dobre zrównoważenie substancji myjących i nawilżających pozwala na nie wywoływanie efektu wysuszenia skóry.
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– beBIO Naturalny żel pod prysznic Chia i Kwiat Japońskiej Wiśni klik
– Nature Box żel pod prysznic ze 100% tłoczonym na zimno olejem z awokado klik
– Alterra żel pod prysznic Rokitnik BIO i olejek arganowy BIO klik
Data analizy: 19.06.2019
Dodaj komentarz