Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Skwalan (Squalane) i skwalen (Squalene) to dwa składniki kosmetyczne o bardzo podobnych nazwach. Czy łączy je coś jeszcze? Otóż oba są lipidami, a skwalan jest pochodną skwalenu – skwalan nie posiada wiązań podwójnych w cząsteczce, a skwalen – ma takowe. Ale nie będziemy zagłębiać się w chemię tych związków.

Obie substancje występują naturalnie w przyrodzie. Skwalen znajdziemy zarówno w świecie roślin (m.in. oliwie z oliwek), jak i zwierząt (np. w oleju z wątroby rekina) i to z tych źródeł się po w przemyśle kosmetycznym pozyskuje. Szczególnie wiele kontrowersji budzi wykorzystywanie oleju z wątroby rekina, którego nawet 95% stanowi skwalen. Raport organizacji BLOOM, walczącej o ochronę morskiej przyrody, że 1 na 5 przetestowanych przez nich kremów zawiera skwalan pozyskiwany z oleju z wątroby rekina. Ale przyglądając się bliżej poszczególnym rynkom, widać różnice – w Azji ponad 50% kremów ze skwalanem zawierało skwalan „rekini”, w Europie – 9%. W 80% produktów zawierających taki rodzaj skwalanu, jest on mieszany ze skwalanem roślinnym. Obecnie jednak, wraz ze wzrostem świadomości konsumentów i dążeniem firm do zrównoważonego rozwoju, w większości produktów nie używa się skwalenu pochodzenia odzwierzęcego. Przeszukując strony dostawców skwalanu można natknąć się prawie wyłącznie na skwalan pochodzenia roślinnego.

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (63 votes, average: 9,08 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W PRZEMYŚLE KOSMETYCZNYM klik

– RÓŻNICA MIĘDZY PEG A POLYSORBATE klik

– GLUKOZYDY – SUBSTANCJE MYJĄCE  klik

 

 

ŹRÓDŁA:

1. Kim et al., Biological Importance and Applications of Squalene and Squalane, 2012, Advances in Food and Nutrition Research, 223–233 klik  

2. Safety Assessment of Squalane and Squalene as Used in Cosmetics, CIR, 2019 klik

3. O pochodzeniu surowców do wytwarzania skwalanu i skwalenu klik  klik  klik