Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Pierwszą witaminę (B1) odkrył polski naukowiec Kazimierz Funk, a samo słowo „witamina” pochodzi od łacińskiego vitae – „życie” oraz amina, które informuje o obecności grupy aminowej. Obecnie jednak witaminy to szeroka grupa związków chemicznych, których nie łączy podobna budowa cząsteczki, ale fakt, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak nasz organizm nie potrafi ich sam wytwarzać, dlatego konieczne jest ich dostarczanie z pożywieniem. O ile większość z nas słyszała i zna działania witaminy C, A czy E w kosmetykach, to witamina F może wydawać się zagadkowa.

Witamina F nie jest witaminą według ścisłej definicji – nie zawiera grupy aminowej oraz pod tym określeniem kryje się nie jedna substancja. Witaminą F w kosmetyce nazywa się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – kwas linolowy (omega-6) i kwas alfa-linolenowy (omega-3) oraz czasem również kwas arachidonowy (omega-6). Organizm człowieka nie może ich syntetyzować, ponieważ nasze szlaki metaboliczne nie potrafią dodawać podwójnego wiązania do kwasu tłuszczowego, który ma ponad 9 atomów węgla od tzw. końca delta.

Witamina F pełni istotną rolę w zachowaniu prawidłowej funkcji barierowej skóry (ale jest również niezbędna do prawidłowej budowy komórek w całym ciele).

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (59 votes, average: 9,02 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3 I OMEGA-6 klik

– CERAMIDY klik

– OLEJE TŁOCZONE NA ZIMNO klik

 

 

ŹRÓDŁA:

1. McCusker et al., Healing fats of the skin: the structural and immunologic roles of the ω-6 and ω-3 fatty acids, 2010, Clinics in Dermatology, 28, 440-451 klik  

2. Angelo et al., Essential Fatty Acids and Skin Health, 2012, Linus Pauling Institute klik

3. Witamina F w kosmetyce klik  klik  klik