Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Ci, którzy śledzą nasze analizy, zapewne znają już na pamięć ocenę bezpieczeństwa niektórych składników. Jednym z częściej pojawiających się składników jest „Parfum” (lub Fragrance), czyli kompozycja zapachowa. W bazie EWG dokonano jednak zmiany oceny parametru „hazard score” dla Parfum z 4 (średnie zagrożenie) na 8 (wysokie ryzyko).
Enigmatyczne „Parfum” w składzie kosmetyku może wydawać się do pominięcia – to tylko informacja, czy produkt jest perfumowany czy nie. Nie jest to jednak do końca słuszne podejście. Pod tym jednym składnikiem może bowiem kryć się wiele różnych substancji – zapachowych i nośników zapachów. W tym momencie producenci nie są zobowiązani do ujawniania pełnego składu kompozycji zapachowej (prawo nakazuje wyszczególnianie tzw. 26 alergenów zapachowych – ich wykaz znajdziecie tutaj klik), tak więc konsument nie wie, co właściwe zawiera dany produkt. Opublikowana w 2016 roku przez IFRA (The International Fragrance Association – więcej o tej organizacji znajdziecie w naszej ciekawostce, link pod artykułem) lista transparentności wyszczególnia 3999 różnych substancji zapachowych. Stanowią one 90% (objętościowo) światowej produkcji substancji zapachowych. Ogromna ilość substancji, prawda?
Komentarz EWG odnośnie oceny Parfum jako wysokiego zagrożenia dla zdrowia mówi o tym, że część substancji zapachowych nie posiada jeszcze oceny bezpieczeństwa i zastrzega, że dopóki wszystkie substancje zapachowe nie będą podane na etykiecie, konsument nie jest w stanie ocenić, co właściwie w danym kosmetyku się znajduje. Punktowa ocena bezpieczeństwa składnika EWG ma odzwierciedlać znane i podejrzewane zagrożenie dla zdrowia związane z daną substancją. Jest to ocena potencjalnego ryzyka, a nie narażenia personalnego, ponieważ zbyt wiele dodatkowych czynników wpływa na indywidualną podatność na dany składnik (chociażby częstotliwość stosowania kosmetyku). Punktacja oceny bezpieczeństwa jest wyliczana na podstawie 17 kategorii zagrożeń, m.in. rakotwórczości, toksyczności, dysrupcji endokrynnej, alergenności, toksyczności dla środowiska oraz przyporządkowania każdemu ze źródeł danych wagi dowodu. Substancje zapachowe wiązane są najczęściej z alergiami skórnymi, podrażnieniami, zakłócaniem pracy układu oddechowego i wpływem na układ rozrodczy.
Problem braku przejrzystości składu kompozycji zapachowej planuje zająć się również UE (więcej o tym już pisaliśmy, link pod artykułem). Nie znają pełnego składu kosmetyku, nie jesteśmy w stanie podjąć świadomej decyzji o jego zakupie, a ryzyko związane z substancjami zapachowymi jest niepomijalne.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(58 votes, average: 9,02 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– OZNACZENIA NOWYCH ALERGENÓW ZAPACHOWYCH W SKŁADZIE KOSMETYKU klik
– ZAPACHOWE NON-PROFIT – IFRA klik
– NIE TYLKO 26 ALERGENÓW ZAPACHOWYCH klik
ŹRÓDŁA:
1. EWG o Parfum klik
2. Metodologia EWG Skin Deep Cosmetics Database klik
3. IFRA Transpareny list klik
Dodaj komentarz