Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Lanolina jest powszechnie wykorzystywanym emolientem pochodzenia zwierzęcego, a ściślej rzecz ujmując, produkowana jest przez gruczoły łojowe owiec. Wydzielina ta tworzy ochronną powłokę na wełnie. Lanolina jest mieszaniną wielu substancji tłuszczowych, głównie estrów kwasów tłuszczowych, ale także cholesterolu, alkoholi i kwasów tłuszczowych. Ze względu na swoje właściwości jako emolientu, lanolinę wykorzystuję się nie tylko w kosmetykach, ale również jako nośnik substancji aktywnych w lekach w formie maści. Ma ona zdolność przenikania skóry (przechodzi przez całą grubość warstwy rogowej naskórka), wykorzystuje się ją w leczeniu ran i AZS. Matki karmiące piersią z pewnością słyszały (lub również stosowały) o łagodzącym działaniu lanoliny na podrażnione sutki.
Z racji tego, że lanolina jest mieszaniną związków, ciężko jest ustalić, który jej składnik tak naprawdę uczula. Najczęściej podejrzewa się część alkoholową i w testach płatkowych stosuje się alkohol lanolinowy. Najnowsze dane (rok 2019) mówią o częstotliwości uczulania między 1,2 a 6,9%, jednak wydaje się, że szacunki te są zaniżone ze względu na tzw. paradoks lanolinowy (analogiczny do paradoksu parabenowego). Lanolina substancjach leczniczych stosowanych powierzchniowo uczula częściej, niż w kosmetykach – te pierwsze produkty stosuje się zwykle na chorobowo uszkodzoną skórę, a więc bardziej podatną na alergie kontaktowe, niż skóra w normalnym, fizjologicznym stanie. Wyniki testów płatkowych są często fałszywie ujemne (czyli wskazuje na brak reakcji alergicznej, podczas gdy faktycznie ona występuje), a stosowanie tylko alkoholu lanolinowego – mało miarodajne.
Osoby z atopowym zapaleniem skóry należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia alergii kontaktowej na lanolinę, która zwykle rozwija się po przedłużonym, powtarzalnym stosowaniu preparatu z tym alergenem. Dodatkową trudnością w ocenie potencjału uczulającego lanoliny jest fakt, że lanoliny wytwarzane przez różnych producentów są w różny sposób oczyszczane i mają różny udział poszczególnych frakcji – mogą zachowywać się z goła inaczej. Ponieważ jest to surowiec odzwierzęcy, należy również brać pod uwagę zmienność osobniczą i środowiskową źródła. Raport bezpieczeństwa CIR mówi, że przy stosowaniu lanoliny w kosmetykach w dopuszczonych stężeniach jest ona bezpieczna, lecz może działać komedogennie.
Alkohol lanolinowy był pierwszy emulgatorem, który pozwolił na otrzymanie stabilnej emulsji olej – woda, a więc kremu. Był to krok milowy w rozwoju marki Nivea, a Eucerit®, który zawiera oczyszczony alkohol lanolinowy, do tej pory jest ważnym składnikiem wielu produktów kryjących się pod tą nazwą. Z kolei marka Eucerin, również produkowana przez Beiersdorf, bazuje na alkoholu lanolinowym, wazelinie i ciekłej parafinie. Euceryna jako surowiec kosmetyczny lub farmaceutyczny to parafina z dodatkiem steroli i alkoholi pozyskiwanych z lanoliny.
Lanolina nawilża skórę i włosy, a jej stosowanie na zdrową skórę jest generalnie bezpieczne. Dopiero w przypadku skóry o uszkodzonej funkcji barierowej, zwiększa się ryzyko wystąpienia alergii na lanolinę.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(58 votes, average: 9,02 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– PARABENY – NIE-ALERGEN ROKU 2019 klik
– BIAŁO – NIEBIESKI KLASYK – HISTORIA KREMU NIVEA klik
– ALERGEN ROKU 2018 – GLIKOL PROPYLENOWY klik
ŹRÓDŁA:
1. Miest et al., Diagnosis and Prevalence of Lanolin Allergy, 2013, Dermatitis, 24, 119–123 klik
2. Knijp et al., Diagnosing lanolin contact allergy with lanolin alcohol and Amerchol L101., 2019, Contact Dermatitis, 80, 298-303 klik
3. Lee et al., Lanolin allergy: history, epidemiology, responsible allergens, and management, 2008, Dermatitis, 19, 63-72 klik
4. Nguyen et al., Allergic contact dermatitis caused by lanolin(wool) alcohol contained in an emollient in three postsurgical patients, 2010, J Am Acad Dermatol, 62, 1064-1065 klik
5. Final Report Of The Safety Assessment For Acetylated Lanolin Alcohol And Related Compounds, CIR klik
Dodaj komentarz