TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg INCI
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Większość preparatów do higieny intymnej reklamuje się jako łagodzące, regenerujące, delikatne, odświeżające. I generalnie takie powinny być. Zajrzyjmy więc do składu płynu Intima z kwasem laktobionowym od Ziaji.
Na liście składników wg INCI widnieje 20 pozycji. Po 40% z nich należy do grupy niskiego i średniego zagrożenia dla zdrowia, a pozostałe 20% – wysokiego. I tak do tej ostatniej grupy zaliczamy Cocamide DEA, substancję myjącą, która może sprzyjać powstawaniu toksycznych nitrozoamin (więcej o nitrozoaminach w naszym artykule tutaj klik). Kolejne 3 to substancje zapachowe, mogące wywoływać alergie (ponieważ są wymienione, ich stężenie przekracza tutaj 0,01%) – Buthylphenyl Methylpropional, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde (inaczej Lyral lub HCC) oraz Hydroxycitronellal. Ze względu na wysoki potencjał uczulający Lyralu, Komisja Europejska w swoim rozporządzeniu (które będzie obowiązywać od 23.08.2019) zakazuje wprowadzania na rynek europejski kosmetyków z tą substancją, a od 2021 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz sprzedaży produktów kosmetycznych z Lyralem. Zakaz ten nie obejmuje chemii gospodarczej, a więc możliwość narażenia na ten alergen będzie nadal występować. Do listy 26 alergenów zapachowych należą również Hexyl Cinnamal i Linalool. Oprócz nich w składzie obecna jest kompozycja zapachowa Parfum.
Tylko 40% składników znajdziemy naturalnie w przyrodzie. Nie szukajcie jednak ekstraktów czy olejów roślinnych. To tego parametru wliczamy glicerynę, kwas mlekowy, alantoinę, Coco-Glucoside, chlorek sodu oraz zapachy Linalool i Hexyl Cinnamal.
Zastosowanym konserwantem jest benzoesan sodu. Oprócz wymienionych już wcześniej substancji zapachowych, potencjalnymi alergenami są Cocamide DEA oraz Cocamidopropyl Betaine. Kobiety w ciąży powinny unikać Lyralu, Butyhylphenyl Methylpropionalu oraz Cocamide DEA. Spójrzmy na substancje myjące: pierwszą z nich jest SLES (Sodium Laureth Sulfate, o którym więcej dowiecie sie w naszej ciekawostce tutaj klik), następnie Cocamidopropyl Betaine i dopiero w drugiej połowie składu Coco-Glucoside i Cocamide DEA. Substancją pianotwórczą oraz renatłuszczającą jest PEG-7 Glyceryl Cocoate. Pantenol i alantoina mają właściwości regenerujące i łagodzące. Kwas laktobionowy znajdziemy na 8. miejscu na liście składników. Ma on działanie nawilżające, wspomaga procesy odnowy naskórka, zmniejsza podrażnienia, jest przeciwutleniaczem.
Płyn Ziaja Intima posiada certyfikat Akademickiego Stowarzyszenia Ginekologów Onkologów w Gdańsku. Nie znajdziemy jednak jego treści i zakresu badania czy rekomendacji. Płyn nie zawiera mydła ani barwników, ale zawiera inne substancje potencjalnie alergenne i drażniące. Pamiętajcie również, że produkty do higieny intymnej nie są niezbędne (jak mówi większość reklam) – do zewnętrznej higieny okolic intymnych zdrowa kobieta może używać tego samego produktu, co do całego ciała. Jeśli jednak używacie osobnego kosmetyku, szukajcie tych z jak najbardziej łagodnym składem.
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(14 votes, average: 8,93 out of 10)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg użytkowników portalu wizaz.pl)
- Średnia ocena użytkowników: 4,5/ 5 (163 recenzje)
- Link do portalu wizaz.pl: https://bit.ly/2Ud9SdL
- Wybrane zalety:
– dobrze się pieni,
– niska cena,
– wydajność
- Wybrane wady:
– uczula,
– rzadka konsystencja,
– wysusza
Nasz komentarz do oceny użytkowników wizaz.pl:
Mimo że potencjalnie alergenne substancje zapachowe są obecne w małych stężeniach, nadal mogą uczulać, szczególnie przy stosowaniu w delikatnych miejscach intymnych.
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– Lactacyd Łagodzący emulsja do higieny intymnej klik
– Łagodny żel do higieny intymnej od Sylveco klik
– Iladian żel do higieny intymnej kompleksowa ochrona od Aflofarm klik
Data analizy: 27.03.2019
Dodaj komentarz