TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg INCI
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Producent marki Lactacyd chwali się, że produkty te są najczęściej kupowanymi produktami do higieny intymnej (na podstawie sprzedaży wartościowej w kategorii higieny intymnej za okres I-VI 2014 – dane AC Nielsen) oraz że są numerem 1 w rekomendacji ginekologów (badanie własne producenta na grupie 233 lekarzy ginekologów, 2013). Są to dane sprzed 5-6 lat, ciężko więc stwierdzić, czy nadal są prawdziwe (ale nadal wykorzystywane w reklamie). Ale nas interesuje skład emulsji łagodzącej.
Na produkt składa się 19 składników, blisko 70% z nich należy do grupy średniego zagrożenia dla zdrowia, 26% – niskiego, a jeden składnik niesie wysokie ryzyko. Jest to Methylisothiazolinone, konserwant występujący wspólnie z Methylchloroisothiazolinone. Maksymalne stężenie takiej mieszaniny to 0,0015%. Mogą one podrażniać skórę, powodować uczulenia, podejrzane są o działanie neurotoksyczne. Dopuszczone są do używania tylko w kosmetykach spłukiwanych (zabronione również w chusteczkach nawilżanych). Kolejną substancję, na którą należy zwrócić uwagę w kwestii bezpieczeństwa jest Cocamide MEA, detergent, substancja mogąca być skażona lub sprzyjać powstawaniu toksycznych nitrozoamin (więcej o nitrozoaminach w naszej ciekawostce tutaj klik).
Tylko 3 substancje (łącznie z wodą) występują naturalnie w przyrodzie. Ekstrakt z arniki górskiej (Arnica Montana Flower Extract) działa przeciwzapalnie i zapobiega podrażnieniom. Kwas mlekowy to składnik, który znajdziemy chyba we wszystkich produktach do higieny intymnej, ponieważ obniża pH produktu – niskie pH chroni przed rozwojem drobnoustrojów (dla bezpiecznego stosowania pH produktu z kwasem mlekowym powinno wynosić powyżej 3.5). Może podrażniać, szczególnie skórę wrażliwą, ale uznaje się go za bezpieczny w stężeniu do 10%. Zhydrolizowane proteiny ryżu nie występują w przyrodzie, ale mają właściwości nawilżające, łagodzące.
Oprócz wspomnianych już konserwantów, na 5. miejscu na liście składników wg INCI znajdziemy fenoksyetanol, który również może wywoływać uczulenie. Jego maksymalne stężenie to 1%, a więc wszystkie składniki poniżej tej pozycji występują w stężeniu co najwyżej 1%. Do składników mogących wywoływać alergie skórne zaliczają się również Cocamidopropyl Betaine, glikol propylenowy (ogłoszony alergenem roku 2018 – więcej o nim w naszej publikacji tutaj klik) i kompozycja zapachowa Parfum. Aż 6 substancji powinny unikać kobiety w ciąży: wszystkie użyte tu konserwanty, Cocamide MEA, glikol propylenowy i Laureth-10.
Substancji myjących jest sporo. W największej ilości obecny są Magnesium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine oraz PEG-7 Glyceryl Cocoate, dodatkowymi detergentami są Disodium Laureth Sulfosuccinate (określany jako łagodny), Laureth-10 i mogący podrażniać SLES (Sodium Laureth Sulfate).
Po przeczytaniu składu nie nazwalibyśmy go raczej „łagodzącym”, tym bardziej że składniki o takim działaniu (arnika, ryż) występują w niskim stężeniu.
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(13 votes, average: 8,85 out of 10)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg użytkowników portalu wizaz.pl)
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– Łagodny żel do higieny intymnej od Sylveco klik
– Facelle intim Sensitive płyn do higieny intymnej z Rossmanna klik
– Farmona Herbal Care Czystek żel do higieny intymnej klik
Data analizy: 27.03.2019
Dodaj komentarz