Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Kosmetyki naturalne to absolutny numer jeden trendów rynku kosmetycznego. Od małych wytwórców, po duże koncerny – wszyscy produkują kosmetyki naturalne. Każdy z nas ma zapewne swoje wyobrażenie, co ten termin oznacza. I jakich składników w takim produkcie oczekuje. Niestety do tej pory nie ma jednej, powszechnie obowiązującej, prawnie wiążącej definicji kosmetyku naturalnego – ani w Polsce, ani w Europie, ani na świecie. A skoro nie ma żadnych odgórnych wytycznych, każdy podchodzi do sprawy różnie.

Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP) zaproponował następującą definicję kosmetyku naturalnego: „Kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha (…) produkt otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi”. Nie jest to jednak definicja obligatoryjna. Własne terminy tworzą również organizacje nadające certyfikaty kosmetykom naturalnym, m.in. EcoCert, COSMOS, Natrue, które na podstawie odpowiedniej procentowej zawartości (procent wagowy) składników naturalnych, stwierdzają, że kosmetyk jest „naturalny”.

Opisy wspomnianych standardów kosmetyków naturalnych określają, co jest składnikiem naturalnym, w jakich procesach fizycznych oraz reakcjach chemicznych mogą być one pozyskane; opublikowane są listy dopuszczalnych procesów. Najważniejsze informacje przedstawia tabela.

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (50 votes, average: 8,90 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– KOSMETYKI HIPOALERGICZNE klik

– EFEKTYWNOŚĆ KONSERWANTÓW NATURALNYCH klik

– ROLLERY DO MASAŻU TWARZY – CZY DZIAŁAJĄ? klik

 

ŹRÓDŁA:

1. Definicja kosmetyku naturalnego wg ESCOP klik   

2. Standard  EcoCert klik

3. Standard COSMOS klik

4. Standard Natrue klik

5. O definicjach składników naturalnych wg ISO 16128 klik

6. Oświadczenie COSMOS o ISO 16128 klik

7. Oznaczenia naturalności składników wg DSM klik