Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Ostatnio sporo kontrowersji wzbudził raport NIK na temat dodatków do żywności (https://bit.ly/2RyJry8). Podobne emocje w przypadku kosmetyków wzbudzają zazwyczaj konserwanty. Czy jesteśmy w stanie oszacować, ile konserwantów aplikujemy na naszą skórę?
Aneks V do rozporządzenia UE 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych zawiera 59 pozycji konserwantów dopuszczonych do użycia. Dopuszczalne maksymalne stężenia tych związków mieszczą się w zakresie 0,0015 – 2,5%. Konserwanty budzące najwięcej wątpliwości to zapewne fenoksyetanol oraz parabeny, dla których limit zawartości w kosmetyku wynosi odpowiednio 1% oraz 0,4% dla pojedynczego parabenu (lub 0,8%, gdy w produkcie mamy do czynienia z mieszaniną parabenów; wartości dotyczą przeliczenia na kwas 4-hydroksybenzoesowy). W ocenie bezpieczeństwa substancji chemicznych używanych w kosmetykach (przygotowywanych przez CIR lub SCCS) dokonuje się obliczeń pewnych parametrów toksykologicznych, m.in. NOAEL (z ang. no observable adverse effect level – poziom niewywołujący dających się zaobserwować szkodliwych skutków), SED (ang. Systemic Exposure Dose, ogólnoustrojowa dawka ekspozycyjna) i MoS (ang. margin of safety, margines bezpieczeństwa), korzystając z pewnych założeń:
– średnia masa ciała człowieka – 60 kg,
– średnia dzienna ekspozycja na konserwanty – 17,4 g/dzień lub 269 mg/kg masy ciała/dzień (przy założeniu, że jest to zawsze ekspozycja na jeden dany konserwant i występuje on w największym dopuszczalnym stężeniu),
Do estymacji bierze się również pod uwagę rodzaj kosmetyku, miejsce jego aplikacji (skóra, błony śluzowe, możliwa inhalacja), częstotliwość stosowania, czas kontaktu (czy kosmetyk jest spłukiwany czy nie), ilość zużywanego produktu, absorpcję skórną, specyfikę ewentualnej grupy docelowej (niemowlęta, kobiety w ciąży).
I tak dla butyloparabenu:
I dla fenoksyetanolu obliczona analogicznie wartość MoS wynosi 130 (i 50 dla dzieci poniżej 3 roku życia, ze względu na większą ekspozycję, niż dorośli). Generalnie przyjmuje się, że kiedy wartość MoS przekracza 100, to składnik jest bezpieczny (również dla dzieci), natomiast poniżej 100 istnieją pewne zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Aby zależność ta została spełniona, maksymalne dopuszczalne stężenie dla butylparabenu powinno być obniżone do 0,19%.
Pamiętajmy, że oceny bezpieczeństwa co prawda opierają się na wynikach badań toksykologicznych, ale z konieczności wymagają również przyjmowanie pewnych uproszczeń i szacunków, które nie zawsze mogą być adekwatne do rzeczywistej sytuacji. Niemniej jednak, kiedy przemnożymy sobie ekspozycję na konserwanty, przez liczbę dni w roku, otrzymujemy 6,35 kg konserwantów , które stosujemy na swoją skórę w ciągu roku (oczywiście, przyjmując powyższą statystykę „czarnego scenariusza” – maksymalnej dopuszczalnej ekspozycji, jaką przewidzieli dla nas ustawodawcy). Czy to dużo? Mnie ta liczba zaskoczyła.
p.s. W praktyce ilość konserwantów na jakich kontakt wystawiona jest nasza skóra zależy od wielu czynników, w tym ilości różnych stosowanych kosmetyków, częstości korzystania oraz jednorazowo dozowanej dawki. Jeśli chcesz poznać masę konserwantów, na których działanie może być wystawiona skóra Twojego maluszka, koniecznie nie przegap naszej kolejnej ciekawostki 🍭 👶 🌊.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(38 votes, average: 8,61 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– MODELE SKÓRY W BADANIU TOKSYCZNOŚCI klik
– EFEKTYWNOŚĆ KONSERWANTÓW NATURALNYCH klik
– Czym jest CIR? klik
ŹRÓDŁA:
1. Aneks V z listą konserwantów dopuszczonych do użycia w produktach kosmetycznych klik
2. O ocenie bezpieczeństwa kosmetyków klik
3. Raport SCCS o parabenach klik
4. Raport CIR o parabenach klik
5. Raport SCCS o fenoksyetanolu klik
6. Wytyczne do sporządzania raportu oceny bezpieczeństwa klik
7. O ocenie bezpieczeństwa substancji klik
Dodaj komentarz