Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
O kwasach omega-3 i omega-6 słyszy się nie tylko w odniesieniu do kosmetyki, ale przede wszystkim w dietetyce, ponieważ są to kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie potrafi sobie sam zsyntetyzować. Wspomniane kwasy należą do grupy kwasów wielonienasyconych, czyli takich, które posiadają kilka wiązań podwójnych w cząsteczce. Sformułowania omega-3 i omega-6 określają położenie ostatniego wiązania podwójnego, licząc od końca łańcucha węglowego (końca omega – ω). I tak w kwasach omega-3 wiązanie to znajduje się przy 3 od końca atomie węgla, a w omega-6 – szóstym. Kwasy omega-3 znajdziemy przede wszystkim w oleju rybim i roślinnych (lnianym, kokosowym, z nasion chia), z kolei kwasy omega-6 znajdziemy m.in. w oleju sojowym, słonecznikowym, pestkach dyni, awokado. Do najważniejszych kwasów omega-3 należą: kwas α-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Z kwasów omega-6 należy wspomnieć o kwasie linolowy (LA), gammalinolenowym (GLA) i arachidonowym (ARA).
Jakie znaczenie kosmetyczne mają kwasy omega-3 i omega-6? Kwasy te wzmacniają i wygładzają powierzchnie skóry, zwiększają nawodnienie skóry, dostarczają przeciwutleniaczy. Kwas linolowy (omega-6) poprawia barierę lipidową naskórka, zmniejsza TEWL i normalizuje metabolizm skóry; w przypadku cery tłustej poprawia pracę gruczołów łojowych i zmniejsza ilość zaskórników. Kwas γ-linolenowy ( GLA, również omega-6) oraz α-linolenowy (ALA, omega-3) są składnikami błony komórkowej i wpływają na prawidłowy transport substancji przez błony. Kwasy omega-3 potrafią redukować substancje prozapalne, które powstają w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV, stymulują procesy naprawcze i łagodzą podrażnienia. Kwasy omega-6 pomagają w odtwarzaniu lipidów, które wchodzą w skład naturalnej bariery ochronnej skóry.
Oczywiście spożywanie odpowiednich ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych niesie również wiele benefitów zdrowotnych. Ale to już inna historia.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(35 votes, average: 8,54 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– O CZYM MÓWI TEWL? klik
– pH SKÓRY klik
– CZY SKÓRA WSZĘDZIE MA TĘ SAMĄ GRUBOŚĆ? klik
ŹRÓDŁA:
1. Zielińska et al., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, 2014, Chemik, 68, 103-110
2. O nienasyconych kwasach tłuszczowych klik klik
3. Kwasy tłuszczowe w kosmetyce klik
This information is very useful. I would recommend this article to my friends to help them with their activities.