Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

O tym, czy są dysruptory endokrynne, jak mogą wpływać na nasze zdrowie oraz skąd biorą się kontrowersje wokół tego tematu pisaliśmy wcześniej (link na dole artykułu). Pewne składniki kosmetyczne znajdują się pod baczną obserwacją właśnie z powodu możliwego niekorzystnego oddziaływania na nasz układ hormonalny. Oprócz nich warto również zwrócić uwagę na substancje mogące być zanieczyszczeniami opakowań – ftalany i bisfenol A. Poświęćmy tym składnikom chwilę.

parabeny – czyli konserwanty znane pod nazwą INCI jako Methyl-, Ethyl- , Propyl- i Butylparaben. Mogą one działać jak estrogen, czyli naturalny hormon. Wykazano je w badaniach in vivo, ale efekt zaburzający wystąpił przy bardzo dużych dawkach, wielokrotnie przekraczających stosowane stężenia parabenów w kosmetykach (dla butylparabeny była to zawartość 25 000 razy większa, niż stężenie w kosmetykach), nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Parabeny wykazują 100 000 razy mniejszy potencjał estrogenny niż estadriol , naturalnie produkowany w ciele hormon. Przyjmuje się, że efekt dysrupcyjny zwiększa się wraz z długością łańcucha alkilowego (a więc najbezpieczniejszy jest metylparaben, później, etyl-, propyl- i butylparaben).

AKTUALIZACJA: Od 25.06.2020 Butylparaben został wpisany na listę kandydacką substancji SVHC (substancji stanowiących bardzo duże zagrożenie), właśnie z powodu jego szkodliwego działania jako dysruptor endokrynny. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: klik.

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (37 votes, average: 8,62 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– DYSRUPTORY ENDOKRYNNE https://bit.ly/2SCVOWL

– MODELE SKÓRY W BADANIU TOKSYCZNOŚCI https://bit.ly/2DmKb1H

– WOLNE OD… ZGODNE Z… – OŚWIADCZENIA NA KOSMETYKACH https://bit.ly/2NNrpSP

 

ŹRÓDŁA:

1. Ripamonti et al., Endocrine Disruption by Mixtures in Topical Consumer Products, 2018, Cosmetics, 5, 61 klik 

2. Bezpieczeństwo parabenów klik 

3. Opinia SCCS o filtrach UV klik 

4. Raport CIR o fitosterolach klik