Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Na polu bezpieczeństwa kosmetyków jedną z podnoszonych kwestii są dysruptory endokrynne, czyli substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Według definicji WHO jest to substancja (lub ich mieszanina) pochodząca spoza organizmu, która zmienia funkcje układu hormonalnego i w konsekwencji powoduje szkodliwe skutki zdrowotne w organizmie, jego potomstwie lub subpopulacjach. Jednak żadna z substancji kosmetycznych nie może zostać zakwalifikowana jako dysruptor endokrynny zgodnie z tą definicją. Inna sprawą jest, że niektóre substancje, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, mogą mieć aktywność endokrynną. Jednak nie jest to powód do niepokoju, dopóki efekty te nie są szkodliwe dla zdrowia.

O jakich szkodliwych efektach mówimy? Najczęściej są to efekty długofalowe, w tym niepłodność, zmiany strukturalne narządów płciowych, otyłość, promocję nowotworów sutka, prostaty, rozwoju chorób neurologicznych (Parkinson, ADHD), cukrzycę, zaburzenia metabolizmu cholesterolu. Zaburzanie pracy układu hormonalnego może polegać na:

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (35 votes, average: 8,54 out of 10)

Loading...

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

– Jak wpływają zanieczyszczenia powietrza na naszą skórę? https://bit.ly/2EbcPmW

– POTENCJAŁ ALERGIZUJĄCY SUBSTANCJI ZAPACHOWYCH  https://bit.ly/2vuMbjP

– TOKSYCZNOŚĆ METALI CIĘŻKICH https://bit.ly/2Phs2cP

 

ŹRÓDŁA:

1. Dysruptory endokrynne klik   klik  

2. Ripamonti et al., Endocrine Disruption by Mixtures in Topical Consumer Products, 2018, Cosmetics, 5, 61 klik 

3. Nicolopoulou-Stamati et al., Cosmetics as endocrine disruptors: are they a health risk?, 2015, Rev Endocr Metab Disord, 16, 373-383 klik