Źródło zdjęcia: link
Lubię to!
Na polu bezpieczeństwa kosmetyków jedną z podnoszonych kwestii są dysruptory endokrynne, czyli substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Według definicji WHO jest to substancja (lub ich mieszanina) pochodząca spoza organizmu, która zmienia funkcje układu hormonalnego i w konsekwencji powoduje szkodliwe skutki zdrowotne w organizmie, jego potomstwie lub subpopulacjach. Jednak żadna z substancji kosmetycznych nie może zostać zakwalifikowana jako dysruptor endokrynny zgodnie z tą definicją. Inna sprawą jest, że niektóre substancje, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, mogą mieć aktywność endokrynną. Jednak nie jest to powód do niepokoju, dopóki efekty te nie są szkodliwe dla zdrowia.
O jakich szkodliwych efektach mówimy? Najczęściej są to efekty długofalowe, w tym niepłodność, zmiany strukturalne narządów płciowych, otyłość, promocję nowotworów sutka, prostaty, rozwoju chorób neurologicznych (Parkinson, ADHD), cukrzycę, zaburzenia metabolizmu cholesterolu. Zaburzanie pracy układu hormonalnego może polegać na:
– naśladowaniu biologicznej aktywności naturalnych hormonów poprzez wiązanie się danej substancji z receptorem komórkowym, doprowadzając do nieuzasadnionej odpowiedzi w złym czasie lub w sposób nadmierny (efekt agonisty);
– wiązaniu się z receptorem, ale nie aktywowaniu go, przez co blokowane jest miejsce dla naturalnych hormonów (efekt antagonistyczny);
– wiązaniu się z białkami osocza krwi, zmieniając tym samym stężenie naturalnych hormonów w krwioobiegu;
– interferowaniu w procesy metaboliczne, wskutek czego występuje oddziaływanie na syntezę i rozpad naturalnych hormonów.
Jakie więc obawy pojawiają się względem dysruptorów i kosmetyków? Wiele substancji może naśladować fizjologiczne hormony, ale udowodniono to dla warunków laboratoryjnych. Jednak zawartości, w jakich występują te składniki w kosmetykach, są wyraźnie niższe, od stężeń w testach in vitro, dla których udowodniono działanie endokrynologiczne. W publikacjach naukowych można znaleźć wiele badań na ten temat, jednak nie ma w nich jednomyślności, czym jest niekorzystny wpływ na zdrowie. Niektórzy badacze uważają, że każda zmiana poziomu hormonów spowodowana jakąś zewnętrzną substancją daje taki efekt, inni z kolei twierdzą, że o zaburzeniach gospodarki hormonalnej można mówić dopiero wtedy, gdy pojawią się wyraźne efekty patologiczne, związane z toksycznością. Dla wielu substancji, o których wiemy, że mogą wpływać negatywnie na układ hormonalny, zależność dawka – odpowiedź jest nie monotoniczna, a więc niemożliwe jest ich wzajemne porównywanie. Kolejnym problemem we właściwej interpretacji wpływu substancji na czynności endokrynne są trudności samego pomiaru, ponieważ negatywne efekty mogą się akumulować i objawić nawet dekady później! Również to, że dla danej substancji potwierdzono, że nie ma wpływu na układ hormonalny, nie oznacza, że w obecności innej, nie wystąpi kumulatywny efekt negatywny. I tak w przypadku kosmetyków, używamy ich wiele, codziennie, przez praktycznie całe życie.
Właściwa definicja dysruptorów endokrynnych, opracowanie popranych metod analitycznych, poprawna interpretacja przyczyna – skutek, dla wielu substancji oskarżanych o negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, nie jest jeszcze zakończona i zatwierdzona przez ogół badaczy. Bardzo ważna uwaga na koniec – nie demonizujmy pewnych klas substancji przez obecność jednego związku wykazującego wpływ na aktywność hormonalną.
A w następnej ciekawostce więcej o najbardziej „podejrzanych” o efekt dysruptywny substancjach w kosmetykach.
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(35 votes, average: 8,54 out of 10)
Loading...
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
– Jak wpływają zanieczyszczenia powietrza na naszą skórę? https://bit.ly/2EbcPmW
– POTENCJAŁ ALERGIZUJĄCY SUBSTANCJI ZAPACHOWYCH https://bit.ly/2vuMbjP
– TOKSYCZNOŚĆ METALI CIĘŻKICH https://bit.ly/2Phs2cP
ŹRÓDŁA:
1. Dysruptory endokrynne klik klik
2. Ripamonti et al., Endocrine Disruption by Mixtures in Topical Consumer Products, 2018, Cosmetics, 5, 61 klik
3. Nicolopoulou-Stamati et al., Cosmetics as endocrine disruptors: are they a health risk?, 2015, Rev Endocr Metab Disord, 16, 373-383 klik
Dodaj komentarz