Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Tak, włosy to martwe struktury. A właściwie trzon włosa, czyli ta jego część, która wystaje ponad powierzchnię skóry. Jest on zbudowany przede wszystkim z keratyny (białka wytwarzanego przez keratynocyty), która w formie bezpostaciowej układa się jak łuski na powierzchni włosa, a ją z kolei pokrywa warstwa lipidów. Lipidy tworzą również „cement” pomiędzy zrogowaciałymi komórkami w warstwie korowej włosa. Ponieważ punkt izoelektryczny keratyny leży w niskim pH, w większości przypadków na powierzchni włosa będzie występował ładunek ujemny (więcej o ładunkach elektrostatycznych na włosach w naszej ciekawostce tutaj: ).

Niestety polskie słowo „odżywka” jednoznacznie kojarzy się z odżywianiem, czyli dostarczaniem substancji niezbędnych do wzrostu. Tymczasem np. angielskie określenie odżywki – conditioner – mówi o kondycjonowaniu, czyli poprawianiu stanu, co jest znacznie bardziej adekwatnym nazewnictwem.

 

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (32 votes, average: 8,47 out of 10)

Loading...

ŹRÓDŁA:

1. Gavazzoni Dias et al., The Shampoo pH can Affect the Hair: Myth or Reality?, 2014, Int J Trichology., 6, 95–99 klik  

2. Cruz et al., Human Hair and the Impact of Cosmetic Procedures: A Review on Cleansing and Shape-Modulating Cosmetics, 2016, Cosmetics, 3,  26 klik 

3. Budowa włosa klik 

4. Odżywka do włosów klik