TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg INCI
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Peeling ma na celu usunięcie martwego naskórka i zanieczyszczeń ze skóry. Rozróżniamy peelingi mechaniczne (z cząsteczkami ściernymi), enzymatyczne (zawierające enzymy). Kolejnym przykładem tego typu kosmetyków jest żel rozpuszczający naskórek Sunew z witaminą C od Ausalli.
Żel to 13 składników, z których 62% należy do grupy niskiego zagrożenia dla zdrowia. Z pozostałych składników, średniego ryzyka, 2 mają ocenę 6/10: Diazolidinyl Urea i Iodopropynyl Butylcarbamate. Pierwszy z nich jest konserwantem, którego maksymalne stężenie w kosmetykach nie może przekraczać 0,5%. Niestety jest to związek uwalniający toksyczny formaldehyd, co może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej. Istnieją również ograniczone dowody na jego kancerogenność.
Konserwantem jest także Iodopropynyl Butylcarbamate, którego stężenie jest również regulowane prawnie (i w produktach spłukiwanych może maksymalnie wynosić 0,02%). Składnik ten nie powinien występować w kosmetykach dla dzieci oraz tych przeznaczonych w okolice oczu i ust, może wywoływać alergie i podrażnienia.
Dla tych, którzy szukają naturalnych składników, %natury na poziomie zaledwie 23%, nie napawa radością. Do tego parametru udało nam się wliczyć tylko 2 składniki (oprócz wody): Citrus Aurantium Amara Oil (olejek z gorzkiej pomarańczy), będący przeciwutleniaczem, działający ściągająco oraz oliwa z oliwek – odżywczy emolient, łagodząca stany zapalne, bogata w witaminę F chroniącą przed utartą wody.
Konserwantów w żelu mamy aż 5 (co daje ok. 40% składu!). Oprócz wcześniej wspomnianych, są to Cetrimonium Chloride (będący również substancją myjącą), fenoksyetanol (niestety 🙁 ) i Ethylhexylglycerin. Prawie połowa składników może również wywoływać alergie skórne, w tym oba żółte barwniki CI15985 i CI19140.
Witamina C występuje pod nazwą Sodium Ascorbyl Phosphate. Właściwie jest to stabilny prekurosr witaminy C, działający łagodniej niż kwas askorbinowy. Jako przeciwutleniacz chroni przed wolnymi rodnikami włókna kolagenu i elastyny, działa rozjaśniająco i łagodzi stany zapalne. Miejscowe działanie witaminy C jest najbardziej skuteczne przy jej wysokiej zawartości – nawet powyżej 15%. Jednak w tym preparacie stężenie mieści się raczej poniżej 1% (ponieważ składnik ten jest na liście INCI poniżej Iodopropynyl Butylcarbamate).
Aby zamknąć omówienie składników, wspomnijmy jeszcze o hydrolizacie skrobiowym, zwiększającym zawartość wody w warstwie rogowej naskórka oraz karbomerze, nadającym konsystencję żelu (składniki odpowiednio na drugim i trzecim miejscu na liście INCI).
Niestety produkt przy bliższym zapoznaniu się ze składem nie wydaje się już tak atrakcyjny, jak na pierwszy rzut oka – dużo konserwantów, w tym związek uwalniający formaldehyd i raczej niska zawartość witaminy C. Mimo to produkt ten zdobył złoto w rankingu Perły Rynku Kosmetycznego 2018 w kategorii kosmetyki apteczne.
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(11 votes, average: 8,82 out of 10)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg. użytkowników portalu wizaz.pl)
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– Oczyszczanie liście Manuka żel do twarzy Ziaja https://bit.ly/2KqMzZp
– VIANEK enzymatyczny żel myjący do twarzy https://bit.ly/2tMylrp
– WASH łagodny żel do mycia twarzy Eco Cosmetics https://bit.ly/2KgyyOo
Data analizy: 28.06.2018
Dodaj komentarz