Podstawowym zadaniem gruczołów łojowych jest produkowanie i wydzielanie sebum, inaczej łoju skórnego, będącego mieszaniną lipidów. W ludzkim sebum znajdują się takie substancje tłuszczowe, których nie znajdziemy nigdzie indziej w ciele, np. skwalen. Sebum pełni funkcje fotoochronną, przeciwbakteryjną, dostarcza na powierzchnię skóry antyoksadanty (witaminę E) rozpuszczalne w tłuszczach.
W większości (30-50%) sebum składa się z triglicerydów, wolnych kwasów tłuszczowych (15-30%), estrów woskowych (ok. 30%), skwalenu (12-20%), estrów cholesterolu (3-6%) oraz cholesterolu (1,5-2,5%). Wolne kwasy tłuszczowe odpowiadają z niskie pH skóry. Charakterystyczne dla sebum estry woskowe są bardziej odporne na utlenianie, hydrolizę i ciepło niż triglicerydy. Pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale również lubrykacyjną, zapobiegają nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. Skwalen jest prekursorem cholesterolu. Bierze udział w ochronie przed promieniowaniem UV, ale również podrażnieniach, a wspólnie z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi jest komedogenny.
Skład ludzkiego sebum jest różny od pozostałych ssaków, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Niestety naukowcom do tej pory nie udało się znaleźć dobrego uzasadnienia tych obserwacji. Warto wspomnieć, że trądzik jest również typowo ludzką chorobą, a zwiększone wydzielanie sebum jest mocno związaną z patofizjologią tej przypadłości. Wydzielanie łoju skórnego jest kontrolowane skomplikowanymi szlakami hormonalnymi i jest procesem całkowicie naturalnym. Zależy ono od:
– miejsca na skórze – najwięcej gruczołów łojowych znajdziemy w tzw. strefie T, na tułowiu i klatce piersiowej;
– pory dnia – najwięcej produkowane jest pomiędzy 10-11 rano;
– wieku, płci – wydzielanie jest duże u noworodków, ale zmniejsza się po 6 miesiącu życia, ponownie zwiększa w okresie dojrzewania i obniża się po 40 roku życia;
stanu zdrowia, ale również od temperatury zewnętrznej (wzrost temperatury o 1 stopień powoduje wzrost produkcji sebum nawet o 10%). Zwiększone wydzielanie sebum może być związane z nieprawidłową dietą (bogatą w tłuszcze i węglowodany).
Na skórze mamy mieszaninę sebum oraz potu, którą nazywa się również „resztkowymi składnikami powierzchniowymi skóry” (ang. RSSC, residual skin surface components).
OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
(2 votes, average: 10,00 out of 10)
Loading...
ŹRÓDŁA:
1. Pappas, Epidermal surface lipids, 2009, Dermatoendocrinol., 1(2), 72–76, klik.
2. Shetage et al., Effect of ethnicity, gender and age on the amount and composition of residual skin surface components derived from sebum, sweat and epidermal lipids, 2014, Skin Research and Technology, 20, 97-107, klik.
3. Picardo et al., Sebaceous gland lipids, 2009, Dermatoendocrinol., 1(2), 68–71, klik.
4. Gruczoły łojowe budowa i funkcja, klik.
Dodaj komentarz