Źródło wideo: link
Lubię to!

Podstawowym zadaniem gruczołów łojowych jest produkowanie i wydzielanie sebum, inaczej łoju skórnego, będącego mieszaniną lipidów. W ludzkim sebum znajdują się takie substancje tłuszczowe, których nie znajdziemy nigdzie indziej w ciele, np. skwalen. Sebum pełni funkcje fotoochronną, przeciwbakteryjną, dostarcza na powierzchnię skóry antyoksadanty (witaminę E) rozpuszczalne w tłuszczach.

W większości (30-50%) sebum składa się z triglicerydów, wolnych kwasów tłuszczowych (15-30%), estrów woskowych (ok. 30%), skwalenu (12-20%), estrów cholesterolu (3-6%) oraz cholesterolu (1,5-2,5%). Wolne kwasy tłuszczowe odpowiadają z niskie pH skóry. Charakterystyczne dla sebum estry woskowe są bardziej odporne na utlenianie, hydrolizę i ciepło niż triglicerydy. Pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale również lubrykacyjną, zapobiegają nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. Skwalen jest prekursorem cholesterolu. Bierze udział w ochronie przed promieniowaniem UV, ale również podrażnieniach, a wspólnie z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi jest komedogenny.

Skład ludzkiego sebum jest różny od pozostałych ssaków, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Niestety naukowcom do tej pory nie udało się znaleźć dobrego uzasadnienia tych obserwacji. Warto wspomnieć, że trądzik jest również typowo ludzką chorobą, a zwiększone wydzielanie sebum jest mocno związaną z patofizjologią tej przypadłości. Wydzielanie łoju skórnego jest kontrolowane skomplikowanymi szlakami hormonalnymi i jest procesem całkowicie naturalnym. Zależy ono od:

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (2 votes, average: 10,00 out of 10)

Loading...

ŹRÓDŁA:
1. Pappas, Epidermal surface lipids, 2009, Dermatoendocrinol., 1(2), 72–76, klik.
2. Shetage et al., Effect of ethnicity, gender and age on the amount and composition of residual skin surface components derived from sebum, sweat and epidermal lipids, 2014, Skin Research and Technology, 20, 97-107, klik.
3. Picardo et al., Sebaceous gland lipids, 2009, Dermatoendocrinol., 1(2), 68–71, klik.
4. Gruczoły łojowe budowa i funkcja, klik.