Girl raised armpit up.

Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

O tym, że pocenie jest procesem fizjologicznym, pisaliśmy już wcześniej (klik). Dziś chcemy przybliżyć kosmetyki kojarzone z poceniem – dezodoranty i antyperspiranty.
Zacznijmy od tego, że pot praktycznie nie ma zapachu, ale jego obecność sprzyja rozmnażaniu bakterii, które również naturalnie występują na naszej skórze i to one są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Dezodoranty ukrywają ten zapach oraz działają przeciwbakteryjnie (mogą zawierać np. triklosan,IV-rzędowe sole amoniowe). Przykry zapach może być tylko maskowany (substancje zapachowe) lub neutralizowany (np. dwuwęglany sodu lub potasu). Z kolei antyperspiranty dodatkowo zawierają substancje (najczęściej sole aluminium), które oddziałują na ilość wytwarzanego potu poprzez czasowe blokowanie ujścia gruczołów potowych.
Czy kosmetyki te faktycznie redukują ilość flory bakteryjnej? Przeprowadzono badania, w których badano ilość typowych dla okolicy pach bakterii (Staphylococcus, Corynebacterium, Anaerococcus, Alicyclobacillus, Finegoldia) wśród użytkowników dezodorantów, antyperspirantów i osób, które tych kosmetyków nie używają. Przy regularnym stosowaniu tych produktów ilość bakterii znacząco spadła, a po zaprzestaniu ich używania populacja stopniowo rosła. Jednak używanie antyperspirantów powodowało, że ilość kolonii bakteryjnych była mniejsza, niż przy stosowaniu dezodorantów (dezodoranty są łatwiej zmywalne z ciała oraz antyperspiranty, poprzez zmniejszanie ilości potu, ograniczają niszę do wzrostu drobnoustrojów). Kiedy zbadano jakie rodzaje bakterii znajdziemy po „odstawieniu” kosmetyków, okazało się, że po zaprzestaniu stosowania antyperspirantów bakterie są bardziej zróżnicowane gatunkowo.
Z antyperspirantami związane są również mity. NCI (National Canser Institute) podaje, że nie ma medycznych, naukowych ani epidemiologicznych dowodów na powodowanie raka piersi przez stosowanie antyperspirantów. Podobnie używanie ich lub dezodorantów wcale nie sprawia, że nasz organizm nie może pozbyć się toksyn. Głównymi narządami, na których spoczywa to zadanie są nerki i wątroba (usuwanie z moczem oraz żółcią, czyli końcowo kałem) oraz naczynia limfatyczne, które nie są połączone z gruczołami potowymi.

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (3 votes, average: 6,67 out of 10)

Loading...

ŹRÓDŁA:
1. Urban et al., The effect of habitual and experimental antiperspirant and deodorant product use on the armpit microbiome, 2016, PeerJ.; 4 klik

2. Antiperspirants & Deodorants, klik