TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg. INCI.
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Aloes to jeden z najbardziej popularnych, ale i cenionych składników w kosmetykach różnego rodzaju – balsamach, kremach, żelach do higieny intymnej, czy żelach pod prysznic. Dziś przeanalizujemy przykład ostatniego produktu – witalizujący żel AV z niemieckiego przedsiębiorstwa marketingu bezpośredniego.
Żel zawiera aż 35 składników i to ze wszystkich grup zagrożenia dla zdrowia wg EWG: 43% do niskiego, 46% średniego i 11% niskiego. Te 11% obejmuje 4 substancje z punktacją 7/10: Butylphenyl Methylpropional, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Geraniol, Eugenol. Wszystkie są składnikami kompozycji zapachowej, mogącymi wywoływać alergie skórne i kontaktowe dermatozy. W tym miejscu warto wspomnieć, że kompozycja zapachowa Parfum znajduje się na 13 miejscu listy INCI, co jest bardzo wysoką pozycją. Oprócz niej mamy jeszcze 10 innych (co stanowi blisko 30% jakościowych składników!), wyszczególnionych składników zapachowych, które pojawiają się na liście INCI, kiedy ich stężenie przekracza 0,01% (w produkcie spłukiwanym). Jednego ze składników – Sodium Lauryl Glucose Carboxylate – nie ma w bazie EWG. Punktację bezpieczeństwa (1) przypisaliśmy mu na podstawie naszej najlepszej wiedzy.
Nieco ponad połowę składników można spotkać w stanie niezmienionym w przyrodzie. Co prawda większość składników ma pochodzenie naturalne: 5 może pochodzić od zwierząt, 24 od roślin. Producent zapewnia, że w żelu mamy 35% żelu aloesowego – sok z liści aloesu znajduje się na drugim miejscu na liście INCI. Ma on działanie łagodzące, oczyszczające, ściągające i nawilżające.
W kosmetyku znajdziemy 3 konserwanty (wg kolejności na liście składników): benzoesan sodu, sorbinian potasu, kwas sorbowy. Maksymalne dopuszczalne stężenie pierwszego z nich w produktach spłukiwanych to 2,5% (w przeliczeniu na kwas benzoesowy), pozostałych 0,6% (w przeliczeniu na kwas sorbowy). Konserwanty te również nie pojawiają się jak to zwykle bywa na końcu składu, ale w środku.
16 składników mogących powodować alergie skórne – mnie przeraziło. Przecież to blisko połowa składu! Zaliczamy tu składniki zapachowe i myjące oraz konserwanty. 6 składników jest niewskazanych dla kobiet w ciąży, w tym MIPA-Laureth Sulfate – główna substancja myjąca w tym żelu. Potencjalnymi kancerogenami są benzoesan sodu (brak wystarczającej ilości badań do wpisania na listę substancji rakotwórczych) oraz tokoferol, czyli witamina E (wykazano działanie dla wysokich dawek w badaniach na zwierzętach). 22 składniki podlegają regulacjom prawnym ze względu na stężenie i/lub warunki użycia.
Substancji myjących jest sporo, oprócz wyjątkowo łagodnej Disodium Laureth Sulfosuccinate jest jednak również MIPA-Laureth Sulfate – drażniący, niestabilny (mogą pojawić się toksyczne produkty rozkładu, w tym dioksan). Z ciekawszych składników należy wspomnieć wymieniany na etykiecie ekstrakt z kiwi. Odżywia on skórę ze względu na dużą zawartość minerałów i witamin (np. witamina C działa przeciwutleniająco i pobudza syntezę kolagenu, z kolei witamina A poprawia nawilżenie i elastyczność skóry). Ekstrakt umieszczony jest po konserwancie i składniku zapachowym – jest go więc minimalna ilość (pamiętajmy, że składniki występujące poniżej 1% nie muszą być uszeregowane zgodnie z malejącą zawartością w kosmetyku). Składniki oznaczone numerami to barwniki: żółty i niebieski.
Podsumujmy – zapowiadało się bardzo dobrze (35% aloesu zgodnie z informacją na etykiecie), ale wraz z lekturą INCI było tylko gorzej – dużo alergenów skórnych i kompozycja zapachów tak bogata, że starczyłoby ich na kilka różnych kosmetyków. Choć może te zapachy, aby nas witalizować 🙂
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(No Ratings Yet)
Loading...
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– żel pod prysznic Dziurawiec YOPE: http://bit.ly/2wlFSgK
– żel pod prysznic Medispirant: http://bit.ly/2ibG39v
– żel do higieny intymnej Biały Jeleń z aloesem: http://bit.ly/2zBVnX6
Data analizy: 17.11.2017
Dodaj komentarz