TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg. INCI.
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Kosmetyki do higieny intymnej to wymagający rodzaj kosmetyków. Jako kobiety oczekujemy od nich delikatności, ale i skuteczności. Dziś analizujemy żel do higieny intymnej Iladian kompleksowa ochrona od Aflofarmu. I tutaj w składzie znajdziemy pewne niejasności, które chcemy dla Was wyjaśnić.
Pierwszą z nich jest liczba składników. W spisie INCI na opakowaniu można się ich doliczyć 13, ale my piszemy o 15, ponieważ 4 składniki występują w postaci mieszanin. Zgodnie z regułami nazewnictwa składników kosmetyków, kiedy mamy do czynienia z mieszaniną lub składnikiem zawierającym więcej niż jedną substancję, poszczególne związki rozdziela się ukośnikiem, np. Capryl/Capramidopropyl Betaine. I o ile ta znajdująca się w składzie Iladianu mieszanina jest znanym układem związków myjących, o tyle dla 3 pozostałych sprawa nie jest już taka oczywista: Propylene Glycol/Glycyrrhiza Glabra Root Extract, Phenoxyethanol/Caprylyl Glycol, Glycerin/Vaccinium Macrocarpon Fruit Extract. Spokojnie, wszystko wyjaśnię dalej 🙂
Na potrzeby naszej analizy wyróżniliśmy 15 składników, z których żaden nie należy do grupy wysokiego zagrożenia, 60% obejmuje substancje sklasyfikowane jako niosące niskie zagrożenie dla zdrowia, a 40% – średnie. Najwyższą notę 4/10 otrzymało 5 składników: Cocamidopropyl Betaine, PEG-4 Rapeseedamide, Phenoxyethanol, Parfum i Lactic Acid. Ocena ta dla PEG-4 Rapeseedamide wynika z możliwości zanieczyszczenia związku toksycznymi: tlenkiem etylenu i 1,4 – dioksanem. Pozostałe substancje były już szerzej omawiane przy okazji poprzednich analiz.
%natury wypada przeciętnie – 47% to nie jest spektakularny wynik dla osób szukających kosmetyków naturalnych, ale też Iladian w ten sposób się nie reklamuje. 3 substancje wskazane jako odzwierzęce mogą być również pochodzenia roślinnego; 10 składników wywodzi się z flory.
W składzie znajdziemy 5 substancji mogących powodować alergie skórne (w opisie kosmetyku jest informacja, że jest on hipoalergiczny): Cocamidopropyl Betaine, glikol propylenowy, fenoksyetanol, sól dwusodowa EDTA oraz kompozycja zapachowa (Parfum). 2 związki mogą być komedogenne i również 2 są niewskazane dla kobiet w ciąży (fenoksyetanol oraz glikol propylenowy). Nie ma substancji potencjalnie kancerogennych, pochodnych ropy naftowej, silikonów.
W żelu znajdziemy jedną substancję konserwującą – fenoksyetanol, ale występującą w mieszaninie: Phenoxyethanol/Caprylyl Glycol. Glikol kaprylowy jest humektantem. Mieszanina ta jest dostępna jako surowiec kosmetyczny, a w specyfikacji możemy znaleźć informacje, że zawartość w niej fenoksyetanolu to ok. 58% oraz że jest rekomendowana do formulacji niewodnych, ze względu na słabą rozpuszczalność.
Przejdźmy do składników myjących, których mamy 3: Capryl/Capramidopropyl Betaine, Cocamidopropyl Betaine oraz PEG-4 Rapeseedamide (również kontroler lepkości). Czynnikami aktywnymi są ekstrakty roślinne: sok z liści aloesu (działanie łagodzące, nawilżające, przeciwzapalne) oraz 2 mieszaniny. Propylene Glycol/Glycyrrhiza Glabra Root Extract to ekstrakt z korzenia lukrecji zmieszany z glikolem propylenowym, będący rozpuszczalnikiem dla tego ekstraktu. Glicyryzyna, czyli jeden ze związków zawartych w lukrecji może silnie wiązać wodę w skórze oraz działać przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Drugą mieszaniną jest Glycerin/Vaccinium Macrocarpon Fruit Extract, czyli wyciąg z owoców żurawiny rozpuszczony w glicerynie (która występuje również w Iladianie samodzielnie, gdzie pełni także funkcje nawilżające). Ekstrakt ten również działa przeciwdrobnoustrojowo, ale również ochronnie i wzmacniająco. Powszechnie żurawinę wykorzystuje się przy infekcjach dróg moczowych, działając negatywnie na bakterie E.coli. Także użycie ekstraktu z tych owoców z produkcie do higieny intymnej jak najbardziej mile widziane.
Substancje dodatkowe to odpowiedzialna za konsystencję hydroksyetyloceluloza oraz Disodium EDTA i kwas mlekowy – zapewnienie niskiego pH kosmetyku i w obrębie okolic intymnych.
Krótkie podsumowanie – ciekawy skład, ale i kolejny przykład na to, że warto uważnie czytać etykiety ze składem kosmetyków 🙂
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(No Ratings Yet)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg. użytkowników portalu wizaz.pl)
2. Link do portalu wizaz.pl: http://bit.ly/2zCEJGZ
3. Wybrane zalety:
– delikatny zapach,
– nie powoduje pieczenia.
4. Wybrane wady:
– zbyt rzadka konsystencja,
– powoduje zabrudzenie nakrętki.
Nasz komentarz do oceny użytkowników wizaz.pl:
Mimo że hydroksyetyloceluloza jest wysoko na liście INCI, jej stężenie jest zbyt niskie, jak na żel (lepkość roztworu hydorksyetylocelulozy nie zależy od pH).
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– Biały Jeleń z aloesem żel do higieny intymnej: http://bit.ly/2zBVnX6
– Facelle intim Sensitiv płyn do higieny intymnej: http://bit.ly/2eSTgSZ
– Łagodny żel do higieny intymnej Sylveco: http://bit.ly/2vyrlNq
Data analizy: 07.11.2017
Dodaj komentarz