TABELA INCI:
Klik – aby pobrać tablę ze składem wg. INCI.
KOMENTARZ DO ANALIZY:
Producenci żeli pod prysznic coraz częściej skupiają się na dodatkowych właściwościach tego rodzaju kosmetyków. Oprócz oczywistej funkcji mycia, mogą one działać np. nawilżająco, chłodząco po opalaniu, czy jak w dzisiejszym przypadku – mają blokować pocenie. Przedstawiamy analizę żelu pod prysznic Medispirant od Aflofarmu.
W żelu wyodrębniliśmy 13 składników, choć na etykiecie mamy ich 11. Jest to wynik zabiegu producenta, który znamy z żelu BIOLIQ – tę samą mieszaninę konserwantów rozbiliśmy na poszczególne związki, abyście byli w pełni świadomi składu tego kosmetyku. Największą grupę stanowią składniki o średnim zagrożeniu dla zdrowia – 69%; 23% to składniki o najniższym stopniu ryzyka oraz jeden (8%) przypisany do grupy wysokiego zagrożenia. Związkiem tym jest Methylisothiazolinone (MIT), który otrzymał punktację 7/10.
Osobom, które dużą wagę przypisują do naturalności kosmetyków, będą tym produktem zawiedzione, ponieważ %natury to zaledwie 15%, co daje mu niechlubne ostatnie miejsce pod względem tego parametru wśród prezentowanych przez nas do tej pory analizach. Te 15% obejmuje wodę, czyli bazę większości kosmetyków oraz alkohol benzylowy. Nie ma składników pochodzenia zwierzęcego, a 5 ma pochodzenie roślinne. (Przypominamy, że parametr procent natury obejmuje tylko te składniki, które w sposób niezmieniony występują w naturze. To że w preparacie występuje kilka substancji pochodzenia roślinnego oznacza, że substancje te powstały w wyniku modyfikacji substancji występujących w naturze poprzez połączenie np. z substancjami syntetycznymi lub dwoma substancjami występującymi w naturze).
Jak już wspomniałam, ilość konserwantów jest na etykiecie niejasna. Podane są one jako mieszanina: alkoholu benzylowego (maksymalne dopuszczalne stężenie 1%) oraz Methylisothiazolinone i Methylchloroisothiazolinone, które wspólnie stosuje się w stosunku 3:1, a maksymalne stężenie tej mieszaniny w kosmetyku spłukiwanym nie może przekraczać 0,0015%. Wszystkie te konserwanty obarczone są ryzykiem powodowania alergii skórnych, a Methylchloroisothiazolinone określany jest również jako potencjalny kancerogen.
Oprócz konserwantów i kompozycji zapachowej, do grupy związków, mogących powodować alergie skórne zakwalifikowano także Cocamidopropyl Betiane oraz związki glinu (Al). Za komedogenne uznaje się 2 substancje, nie ma pochodnych ropy naftowej, silikonów, ale stężenie i/lub warunki użycia 9 składników regulowane są prawnie. Niestety aż 5 składników uznano za niewskazane dla kobiet w ciąży (prawie 40% składu).
W pierwszej kolejności przyjrzymy się składnikom myjącym: Sodium Laureth Sulfate (SLES), Zinc Coceth Sulfate, Cocamidopropyl Betiane, Capryl/Capramidopropyl Betaine, Sodium Caprylol Glutamate. Jest ich dużo, ale w końcu to żel do mycia. SLES może mieć działanie drażniące, Cocamidopropyl Betiane jest sklasyfikowana jako alergen. Jony cynku z Zinc Coceth Sulfate mają działanie przeciwbakteryjne oraz maskujące przykry zapach. PEG-4 Rapeseedamide z kolei to kontroler lepkości.
Związkami mającymi działanie antyperspiracyjne są sole aluminium (lub jak powiedziałby chemik – sole glinu): Aluminum Chlorohydrate i Aluminum Lactate. Rozpuszczają się one w pocie i czasowo (na kilka godzi po aplikacji) blokują wypływ potu na powierzchnię skóry. Zarówno potencjalna alergenność, jak i ryzyko dla kobiet w ciąży dla tych składników związane jest z aluminium. Udowodniono jednak, że ilość Al wchłaniana z antyperspirantu przez skórę jest znacząco mniejsza (0,012% Al zaaplikowanego na skórę pod pachami zostało zaabsorbowane przez skórę, a w przypadku żelu do mycia, pamiętajmy, że jest to kosmetyk spłukiwany, więc teoretycznie wchłanialność może być jeszcze mniejsza) niż dzienne narażenie na ekspozyjcę na ten pierwiastek z pożywienia i wody. Wokół soli glinu narosło również wiele mitów. Otóż FDA oraz National Cancer Institute podają, że nie ma dowodów potwierdzających rolę glinu w powodowaniu choroby Alzheimera czy raka piersi.
Bez potu na dobre – tak reklamowana jest linia Medispirant. Biorąc pod uwagę ilość substancji myjących, o oczyszczanie nie powinniśmy się martwić, ale czy skutecznie działa również na blokowanie potu? W przeciwieństwie do większości antyperspirantów, stosowanych na skórę pod pachami, żel ten powinien zgodnie z założeniem hamować pocenie na całym ciele. Jak w przypadku wszystkich blokerów, i tego nie powinniśmy stosować na podrażnioną lub uszkodzoną skórę (ale sporo składników z tego produktu może podrażnienia powodować).
OCEŃ PRODUKT:
(1 gwiazdka – produkt nie spełnia moich oczekiwań,
10 gwiazdek – produkt rewelacyjny, z pewnością polecę go swoim znajomym)
(No Ratings Yet)
Loading...
OCENA UŻYTKOWNIKÓW:
(wg. użytkowników portalu wizaz.pl)
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI ANALIZAMI:
(klik na link)
– żelu do mycia Dziurawiec od YOPE: http://bit.ly/2wlFSgK
– żelu do mycia dla dzieci BIO iq: http://bit.ly/2vfEY4K
Data analizy: 25.10.2017
Dodaj komentarz