Źródło zdjęcia: link
Lubię to!

Fitokolagen to słowo, które niesie w sobie jeśli nie przekłamanie, to co najmniej nieporozumienie. „Fito”, czyli pochodzenia roślinnego, jednak – kolagen jest BIAŁKIEM ZWIERZĘCYM, które znajdujemy w skórze, kościach, chrząstce, wnętrzach naczyń krwionośnych, tkance łącznej, gdzie spełnia role budulcowe, a jego budowa zależy od miejsca występowania. Wyróżnia się 8 typów kolagenu, a istnieją również rodzaje do tej pory jeszcze nie w pełni scharakteryzowane. Jednak żaden rodzaj kolagenu nie występuje w królestwie roślin.

Fitokolagen to bardzo niefortunne określenie białek roślinnych budujących ścianę komórkową – ekstensyn. Są to glikoproteiny, czyli związki składające się z reszty cukrowej i białkowej. Ekstensyny zawierają dużo, ok. 10% (względem składu aminokwasowego), hydroksyproliny, co upodabnia je do kolagenu. Ich nazwa również nawiązuje do kolagenu – ang. extension, czyli wydłużenie, zwiększanie, wzięła się właśnie od funkcji wzrostowej tych białek. Istnieją również teorie, że biorą udział w odpowiedzi roślin na zniszczenia fizyczne lub zakażenia mikrobiologiczne. Najnowsze badania wskazują jednak, że ekstensyny są „cementem strukturalnym”, co upodabnia je funkcjonalnie bardziej do fibronektyny czy retikuliny, niż kolagenu.

Co daje nam więc „fitokolagen” w kosmetykach? Po pierwsze pozyskiwanie ekstensyn z roślin wyższych jest trudne i mało wydajne, stąd najczęstszym źródłem są algi morskie. Jako składnik kosmetyczny występują w formie hydrolizatu, czyli substancji po reakcjach hydrolizy (rozpadu), z dużym udziałem cukrowym. Podobnie jak kolagen mają właściwości filmotwórcze, nawilżające oraz wygładzające.

Zapamiętajmy – kolagen z definicji nie może być wegetariański czy wegański. Istnieją jednak związki, które możemy pozyskać z roślin i które mają podobną do kolagenu budowę oraz dają porównywalny efekt kosmetyczny.

OCEŃ CIEKAWOSTKĘ:
(1 gwiazdka -ciekawostka zupełnie mi się nie podobała,
10 gwiazdek – rewelacyjna ciekawostka, proszę o więcej takich tematów)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (2 votes, average: 9,50 out of 10)

Loading...